Martwe szczenięta

aneczkaxoxo
aneczkaxoxo

Moja Paris to chihuahua. Ostatnio urodziła 3 szczeniąt. 2 z nich były martwe... Czy to oznacza, że z moją suczka coś jest nie tak? Weterynarz powiedział że czasem tak sie zdarza, i że wszystko ładnie się goi, a żywy maluch rozwija się prawidłowo. Spotkał się ktoś z was z taka sytuacja?

3 odpowiedzi
Iwona
Iwona

Nie oszukujmy się, chihuahua to niewielki pies i w sumie się nie dziwię, że dwa maluchy były martwe. Najważniejsze, że lekarz uważa że wszystko jest w porządku. To on jest specjalistą i skoro mówi że jest ok, to powinnaś mu wierzyć. Ewentualnie możesz skonsultować się z innym weterynarzem.

Cytuj
KlaudiaD
KlaudiaD

Jeśli nie prowadzisz hodowli tych piesków moim zdaniem nie powinnaś dopuszczać do rozmnażania. Ta rasa jest mała, taka ilość szczeniaków to widocznie za dużo. Nie odbierz tego jako hejt czy coś w tym stylu. Jeśli widział ją weterynarz i mówi że wszystko jest dobrze to jest dobrze :) a jeśli masz wątpliwości skonsultuj się z innym lekarzem weterynarii. 

Cytuj

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Dzień dobry,

jeśli chodzi o liczebność miotu u suczki rasy chichuachua, można powiedzieć że 3 szczenięta mieszczą się "w normie". Istnieje bezpośrednia zależność między wielkością osobników dorosłych w danej rasie a ilością szczeniąt w miocie. Wzrost średniej liczby urodzonych szczeniąt jest wprost proporcjonalny do wielkości suki - czyli im mniejsza suczka, tym teoretycznie mniej powinna mieć szczeniąt.  W przypadku chichuachua mówimy o 1-7 szczeniętach w miocie, przy średniej 3-4. Bardzo niebepieczną sytuacją jest ciąża jednopłodowa, gdyż stanowi ona bezpośrednie ryzyko dla płodu i matki ze względu na zbyt intensywny wzrost jednego szczenięcia. Ilość szczeniąt w tym przypadku była jednak prawidłowa, niepokojące jest natomiast to, że dwa z nich urodzily się martwe. Oczywiście, tak jak poradził lekarz weterynarii, straty szczeniąt mogą się zdarzyć. Jednak przy tak mało licznym miocie, mogą one stanowić problem. Jeśli planuje Pani dalszy rozród swojej suczki, zalecałabym zbadać przyczynę martwego urodzenia szczeniąt aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości w kolejnym miocie. Polecam również sprawdzić stan ogólny zdrowia suki, gdyż przyczyna urodzenia się martwych szczeniąt mogła leżeć po stronie matki, a nie płodów.

 

Pozdrawiam, 

lek. wet. Magda Czapka

Cytuj
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć tę wiadomość?