Czy obroże na kleszcze są szkodliwe dla psa?

Sannn455
Sannn455

Moj pies często łapie kleszcze dlatego zawsze kupuję mu kropelki i obrożę. Ostatnio weterynarz powiedział mi, że te obroże to "syf" i że szkodzą psom. Co o tym myślicie? Może najlepszym rozwiązaniem byłyby tabletki ale one znów mogą obciążyć żołądek. 

2 odpowiedzi
KlaudiaD
KlaudiaD

Obrożą najbardziej znaną jest Foresto. Może wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego przy jakich kolwiek objawach należy obroże ściągnąć. Tabletki są mi dobrze znane i to właśnie tabletek używam u swojego psa. Tabletki należy podawać przed wcześniejszymi badaniami psa, skontrolowaniu go przez weterynarza. Wszelkie objawy nieporządne w obu przypadkach (tabletki, obroża) konsultujemy z weterynarzem. Przy tabletkach należy co jakiś czas wykonywać badania. 

Cytuj

Dzień dobry,

na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwko pchłom i kleszczom, zawierających różne substancje aktywne. Nie demonizowałabym jednych z tych środków, mówiąc że jest gorszy od innych. Dobór ochrony przeciwpchelnej i przecikleszczowej zawsze powinien być kwestią indywidualną. To prawda, że z punktu widzenia opiekuna najwygodniejszym środkiem są tabletki doustne podwane co miesiąc lub nawet co pół roku. Jednak nie dla każdego psa są one bezpiecznym rozwiązaniem. Minusem niewątpliwie jest w ich przypadku to, że żeby substancje w nich zawarte zaczęły działać, konieczne jest "wgryzienie" się kleszcza.

Nie wiem, co dokładnie miał na myśłi ten lekarz weterynarii wypowiadając się na temat obroży. To że u jednego zwierzęcia się ona nie sprawdziła, nie oznacza że dla innego psa będzie również złym rozwiązaniem. Czasem ze względu na to, że niemożliwe jest podanie tabletki lub np. substancje zawarte w preparatch spot-on mogą uczulić zwierzę, pozostaje jedynie ochrona w postaci obroży i na odwrót - jeśli wszystkie preparaty "zewnętrzne" zawodzą, można spróbować podać tabletkę.

Dobór preparatu zawsze trzeba dobrać do: rasy, wieku, wagi. Na działanie obroży lub preparatów spot-on dodatkowo mają wpływ czynniki takie jak długość sierści czy częstotliwość kąpieli (również np. w jeziorze). Zawsze trzeba sprawdzić, jakie substancje zawiera preparat ze względu na osobniczą wrażliwość na składniki aktywne.

Trzeba również pamiętać, że żaden z preparatów nie da 100% ochrony. Stosując tabletki, obroże czy preparaty spot -on należy zawsze liczyć się z możlwiością wczepienia się pojedynczych osobników, a co za tym idzie również przenoszenia się chorób zakaźnych. Dlatego obowiązkowe jest dokładne oglądanie i omacanie psa po każdej wizycie w parku, lesie czy na łące. 

Podsumowując, zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi dostępnymi opcjami ochrony przeciwko kleszczom i pchłom oraz do konsultacji z lekarzem weterynarii w celu dopasowania najlepszego preparatu dla naszego pupila.

 

Pozdrawiam,

lek. wet. Magda Czapka

Cytuj
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć tę wiadomość?