Reklama

Palisz e-papierosy? Zatruwasz swojego zwierzaka!

Pies, kot i e-papieros dog-cat-angry
© Pixabay

Papierosy elektroniczne odniosły ogromny sukces na polskim rynku. Jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, czy są mniej szkodliwe dla zdrowia niż tradycyjne papierosy. Powszechnie uważa się, że e-papierosy są bezpieczniejsze dla człowieka. Ale czy też dla naszych zwierząt?

Redakcja

Opublikowano 04.03.2019, 12:34, aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Niewątpliwie, papierosy elektroniczne mają wiele zalet: kosztują mniej, nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu i są mniej szkodliwe dla płuc. Jednak, czy zyskują na tym również futrzaki?

Nikotyna - toksyczna dla zwierząt

Nie należy zapominać, że nikotyna ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. W e-papierosach składnik ten znajduje się w płynnej formie, którą Twój pies lub kot może bardzo łatwo połknąć. Właściciele czworonogów powinni bowiem być w pelni świadomi, że nikotyna jest toksyczna dla czworonogów.

Bezpośrednie zetknięcie się zwierzęcia z wkładem do e-papierosa, który zawiera znacznie więcej nikotyny niż tradycyjny papieros, może być tragiczne w skutkach. Ponadto, słodkie zapachy liquidów przyciągają zwierzęta, które przez pomyłkę mogą połknąć płyn.

Zatrucie nikotyną u psa lub kota objawia się wymiotami, nadmiernym ślinieniem się, ostrym bicie serca, biegunką i nadpobudliwością.

Jeśli zwierzę spożyło dużo nikotyny możliwe jest wystąpienie dreszczy i konwulsji. Pies lub kot doświadcza również osłabienie mięśni, trudności w oddychaniu i arytmii serca, jest również ospały. Intoksykacja może niestety prowadzić do śmierci.

Jeśli zauważysz, że Twój pupil spożył przez pomyłkę nikotynę, niezwłocznie udaj się z nim do weterynarza!

E-papierosy - niebezpieczne dla zwierząt?

Bazując na dostępnych informacjach, należy podkreślić, że elektroniczna forma papierosów jest niebezpieczna dla naszych futrzaków. Panuje też błędne przekonanie, że e-papierosy nie jest szkodliwa dla środowiska.

Otóż, nic bardziej mylnego! Palenie e-papierosów, szczególnie we wnętrzu budynków, sprawia, że oprócz nikotyny do atmosfery dostają się szkodliwe związki aluminium i węglowodory. Udowodniono, że mogą one wywołać raka płuc i choroby sercowo-naczyniowe.

To niewątpliwe kolejny powód, dla którego warto rzucić palenie papierosów, zarówno tych tradycyjnych, jak i elektronicznych. Twój zwierzak będzie Ci za to bardzo wdzięczny!

Źródło: Wamiz France