Dzień dobry,
rozumiem Pana obawy, jednak należy należy uświadomić sobie, iż ryzyko powikłań wynikających z niewysterylizowania suczki jest o wiele wyższe niż ewentualne komplikacje po samej sterylizacji. Ryzyko wystąpienia m.in. nowotworów listwy mlecznej u niewysterylizowanych suk jest o wiele wyższe niż u suk po sterylizacji i należy pamietać że w ogromnej większości nowotowry te są hormonozależne. Ponadto przez usunięcie narządów płciowych, czyli macicy wraz z jajnikami unikamy ewentualnych chorób tych narządów jak: endometrioza, ropomacicze, cysty na jajnikach czy nowtowory. Jeśli nie planuje Pan dopuszczać suczki do rozrodu, sterylizacja będzie najlepszym rozwiązaniem i wyrazem troski o jej zdrowie.
Ewentualnymi powikłaniami, które mogą pojawić się po zabiegu są nietrzymanie moczu oraz tendencja do tycia. Pierwsze może wystąpić u 4-22% suk, jednak nawet jeśłi się pojawi, można je skutecznie leczyć. Należy pamiętać że po sterylizacji nienzacznie zwalnia przemiana materii, dlatego ryzyko że suczka przytyje istnieje tylko, gdy pozostanie ona na takiej samej ilości pożywienia jak przed zabiegiem. Wystarczy wówczas zmniejszyć dawkę pokarmową o ok. 30% i/lub dodać większą aktywność ruchową. Jeśli chodzi o zmiany zachowania, tutaj opinie są rozbieżne a zdania subiektywne. Suczki po sterylizacji mogą stać się łagodniejsze i bardziej ułożone, jednak jest to kwestia indywidualna. Z pewnością po zabiegu sterylizacji unikniemy zmian zachowań suczki, które wynikają z ich naturalnego cyklu płciowego (np. wystąpienie objawów ciąży urojonej ok. 2 miesięcy po cieczce).
Jeśli chodzi o ryzyko samego zabiegu tzn. znieczulenia, gojenia się rany i otwarcia jamy brzusznej, to przy obecnym poziomie rozwoju anestezjologii i chirurgii weterynaryjnej powikłania występują na prawdę rzadko. Przed zabiegiem obowiązkowe są badania krwi, które ocenią czy suczka jest w dobrej kondycji do zabiegu i z pewnością zostanie dobrane bezpieczne znieczulenie. Często wykonuje się także badania usg, rtg czy ekg. Po zabiegu suczka otrzyma osłonę przeciwbólową. przeciwzapalną i antybiotykową.
Zachęcam do rozważenia wykonania zabiegu oraz wizyty u lekarza weterynarii, który zakwalifikuje suczkę do strerylizacji i pomoże dobrać odpowiedni termin jej wykonania.
Pozdrawiam,
lek. wet. Magda Czapka