Dzień dobry,
wokół tematu podawania kości psom narosło wiele mitów i niedomówień. Prawdą jest, że kości mogą być składnikiem diety psa i nie są absolutnie zakazane w każdym przypadku. Należy jednak pamiętać, że jeśli nasz pupil jest na karmie gotowej, która jest dobrze zbilansowana pod względem składników odżywczych i witamin, nie ma potrzeby tak na prawdę włączać do diety jakichkolwiek innych produktów. Kości jako stały element diety, są częścią diety określanej jako BARF (jest to sposób żywienia psów opierający się na założeniu, że dieta powinna być jak najbardziej zbliżona do diety ich dzikich przodków). Jeśli jest Pani zainteresowana takim sposobem żywienia psa, odsyłam do specjalistów w tej dziedzinie.
Jeśli chodzi o to jakie kości są dla psa odpowiednie, faktycznie nie wolno karmić psa kośćmi poddanymi jakiejkolwiek obróbce termicznej, tj. gotowaniu, smażeniu, suszeniu czy wędzeniu. Sprawia to, że zmienia się struktura kości, są one bardziej miękkie i możliwe jest wówczas odłamanie się jakiegoś fragmentu kości, który może być niebezpieczny. Surowe kości (głównie drobiowe) są sprężyste, miękkie i nadają się do gryzienia. Jeśl już chce Pani włączyć kości do diety psa, proponuję by traktować to jako tylko i wyłącznie dodatek. podowany sporadycznie. Obowiązkowo należy pilnować psa podczas jedzenia kości, dobierać kości dopasowane do możliwości psa - nie za twarde i nie za duże oraz wybierać kości mięsne - czyli otoczone mięśniami. Absolutnie nie wolno podawać kości łysych. Jeśli pies nie radzi sobie z gryzieniem kości - można podawać kości zmielone, uważając by nie znalazły się w nich ostre fragmenty. Bardzo ważne jest również obserwowanie odchodów psa - kości powodują wysuszanie się kału, co może prowadzić do zaparć. Kości nie powinny jeść psy z wrażliwym przewodem pokarmowym, z problemami z dziąsłami i zębami, psy łapczywie jedzące oraz majace problemy z nerkami.
Podsumowując, podawanie kości psu, który na co dzień jest na dobrze zbilansowanej diecie gotowej, uważam za niekonieczne. Łączenie karmy suchej/mokrej z gotowanymi produktami domowymi również może prowadzić do niedoborów pokarmowych. Lepiej zdecydować się na jeden model żywienia psa i obserwować czy jest on odpowiedni dla naszego pupila.
Pozdrawiam,
lek. wet. Magda Czapka