spacer po posiłku

Mela
Mela

Ile czasu powinno upłynąć od posiłku psa, żeby zrobił kupę na spacerze? od kilku dni powtarza się sytuacja, że z nim wychodze i po godzinie musze wyjsc znowu, żeby "dokończył" co ma do zrobienia

3 odpowiedzi
Anonimowy użytkownik
Anonimowy użytkownik

Czy pies jest nauczony ze załatwia się na dworze? Czy to szczeniak? Jeśli jeszcze nie potrafi, np. Czekać pod drzwiami, szczekać kiedy chce wyjść warto by było go tego nauczyć. Jeśli to szczeniak wychodź z nim często po posiłku lub po prostu na dłuższe spacery go zabieraj. Może być tak 2 godziny po posiłku na przykład. 

Cytuj
Bronek
Bronek

Dorosły pies robi kupę 1-2 razy dziennie. Mój robi kupę zawsze rano (przed jedzeniem) i czasem przy wieczornym spacerze, ale poprzedni pies kupkał i 4 razy dziennie. Nie podałaś danych (jaki wiek, pies, jaka karma) to trudno coś określić Musisz obserwować psa - zapisuj sobie kiedy karmisz i czym i kiedy chce kupę, to się nauczysz jego perystaltyki. Na szybkość przemiany materii ma też wpływ ruch - jak pies węcej biega czy pływa, toszybciej strawi co tam zjadł. 

Cytuj
Anonimowy użytkownik
Anonimowy użytkownik

Dzień dobry, 

Zdrowy dorosły pies powinnien wypróżniać się przynajmniej raz na dobę, chociaż oddanie kału raz na dwa dni również nie powinno niepokoić, jeżeli nie występują do tego inne objawy. Czas przejścia kału przez jelito grube wynosi zwykle 12-24 h, jednak może ono chwilowo wzrosnąć bez większych konsekwencji długoterminowych.

Nie wspomniała Pani, w jakim wieku jest Pani pies, jednak ogólnie przyjmuje się, że szczenięta i młode psy ze względu na szybsze tempo metabolizmu oddają kał i mocz zdecydowanie częściej niż sy dorosłe, dlatego nie powinno to w tym przypadku budzić wątpliwości. W przypadku młodych psów, każdy nawet najmnijeszy posiłek (np. smaczek) pobudza oddawanie kału, dlatego powinno się zabierać psy na spacer 15-45 min po każdym posiłku, niezależnie od częstości innych spacerów. 15-45 min to czas, w którym zjedzony pokarm pobudza jelita do przesunięcia mas kałowych.

Ogólnie rzecz biorąc częstotliwość wypróżniania oraz wielkośc i konsystencja kału są cechami indywidualnymi, jednak w dużym stopniu uzależnione są od rodzaju diety, wielkości i cześtotliwości posiłków, a także aktywności fizycznej.

Nagłe zwiększenie ilości oddawanego kału może również wskazywać na biegunkę. Jednak w tym przypadku ważne jest również zaobserwowanie zmian w konsystencji, zapachu i wyglądzie kału. Jeśli nie wprowadzała Pani żadnych zmian w diecie swojego psa, nie jest on szcznieakiem i mimo to, zauważyła Pani wzorst częstotlwiości wypróznień, zalecam wizytę u lekarza weterynarii.

Pozdrawiam

lek. wet. Magda Czapka

Cytuj
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć tę wiadomość?