Reklama

Mroźna i długa zima to katastrofa dla schronisk. Jak im pomóc?

<p>Nie potrzeba wiele trudu, żeby pom&oacute;c zwierzętom w schronisku!</p> dog-cat-serious

Nie potrzeba wiele trudu, żeby pomóc zwierzętom w schronisku!

© Sheri Hooley/Unsplash

Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych zwierząt. Większość psów i kotów w schroniskach nie ma do dyspozycji ogrzewanych pomieszczeń. To również najtrudniejszy czas dla samych schronisk – to właśnie zima generuje najwięcej kosztów, aby podopieczni mogli żyć w godnych warunkach. Jak im pomóc?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 10.02.2021, 10:56

Najwspanialszą formą pomocy zwierzętom w schronisku jest oczywiście adopcja. Piękną rzeczą jest też wolontariat w schronisku – doglądanie kotów czy wychodzenie na spacer z psami. Są jednak i inne formy pomocy.

Adoptuj wirtualnie lub tymczasowo

Jeśli nie możesz dać stałego domu zwierzakowi, ale przez pewien czas możesz zapewnić opiekę psu lub kotu, możesz zostać domem tymczasowym. W DT zwierzę czuje się lepiej niż w miejscu, gdzie podopiecznych jest tak wielu jak w schronisku. Ma zapewniony ciepły kąt i indywidualną opiekę do momentu znalezienia domu stałego.

Możesz również finansować opiekę nad wybranym podopiecznym schroniska – twoje datki przeznaczone będą wówczas wyłącznie na utrzymanie i ewentualne leczenie konkretnego zwierzęcia. To adopcja wirtualna – jeśli chcesz pomóc w ten sposób, skontaktuj się ze schroniskiem, aby dowiedzieć się, jakie są potrzeby wybranego psa lub kota.

Podaruj trochę ciepła

Każdego roku przed sezonem zimowym wiele schronisk rozpoczyna zbiórki koców, pledów, kołder i innych ciepłych rzeczy, którymi wykładane są psie i kocie posłania oraz budki. Doskonałe są np. koce z polaru i podobnych materiałów. Nie przynośmy natomiast do schronisk kołder czy poduszek z pierzem.

Jeśli zostaną rozerwane pazurem, stworzą jedynie więcej pracy przy sprzątaniu, a i samym zwierzętom nie są zbyt przydatne. Gdy zawilgotnieją czy wychłodzą się, w ogóle nie ogrzeją zwierząt – wręcz przeciwnie.

Pomóż nakarmić – ale z głową!

Karma w schronisku zawsze się przydaje, ale uwaga – lepiej kupić mniej karmy dobrej jakości niż dużą ilość najtańszego pokarmu z supermarketu. Tania karma często nie smakuje podopiecznym, nie jest też wartościowa i może zaszkodzić zwierzętom po przejściach.

Karmy o wysokiej zawartości mięsa dodadzą zwierzętom energii, siły – dzięki pełnowartościowemu posiłkowi będzie im cieplej. Co więcej, zwierzę potrzebuje do zaspokojenia głodu mniejszej ilości dobrej karmy niż karmy marketowej, która składa się w dużej mierze z pustych kalorii. Jeśli nie masz pewności, jaka karma będzie odpowiednia, pracownicy schroniska podpowiedzą.

Wyściel podłoże i napełnij kuwety

Schroniska chętnie przyjmują słomę, którą wykładane są podłoża w boksach czy spody bud, a także trociny, które często stanowią wypełnienie do kuwet znajdujących się w kociarni. Koty przebywające w pomieszczeniach potrzebują także żwirku (drewniany jest wydajny i niedrogi), a zwierzęta chore czy młodziutkie – podkładów higienicznych.

Niepotrzebne? Może im się przyda!

Jeśli właśnie wymieniasz pralkę na nową, a stara wciąż działa – zadzwoń do schroniska, być może właśnie potrzebuje sprawnego urządzenia. Pralki w azylach i schroniskach psują się dość szybko ze względu na intensywność użytkowania oraz sierść z kocyków, która dostaje się do środka. Schroniska mogą potrzebować również innych sprzętów.

Jeśli masz wątpliwości, czy to, co chcesz oddać, przyda się w schronisku, zadzwoń lub napisz do wybranej placówki – pracownicy z radością podpowiedzą, co aktualnie jest najbardziej potrzebne.

Jeżeli natomiast wolisz wspomóc schronisko finansowo – zawsze możesz wpłacić datek na konto placówki lub na zbiórkę (koniecznie taką, której wiarygodność jest zweryfikowana). Schroniska i fundacje za pośrednictwem zbiórek dofinansowują m.in. wydatki na ogrzewanie, ocieplanie bud, karmę czy żwirek.