Reklama

Naturalna karma dla kota: wybór dla kotów od pokoleń

kot je
© Shutterstock

Rzesze kotów cieszą się zdrowiem i dłuższym życiem dzięki zbilansowanemu żywieniu. Tak jak w przypadku ludzi, koty czerpią korzyści z dobrych nawyków, w tym z regularnych pełnowartościowych posiłków spełniających ich potrzeby. Dowiedz się o tym jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat, eksperci Purina opracowali naturalną karmę Purina® Cat Chow® tak, aby spełniała potrzeby każdego zdrowego kota.

Przez Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz

aktualizacja dnia 16.06.2021, 10:11

Naturalna karma dla kota... od przeszło pół wieku 

Karma PURINA® Cat Chow® to jedna z najstarszych karm dla kotów domowych. Od wielu lat jest dostępna także dla Polskich opiekunów, ale wyłącznie w sklepach zoologicznych (często sprzedawana na wagę). Powstała ponad pół wieku temu w USA, zmieniając oblicze kociej miski. PURINA® Cat Chow® była jedną z pierwszych karm, gdzie zastosowano nowoczesny proces gotowania pod ciśnieniem (ekstruzję). Proces ten zwiększył strawność, bezpieczeństwo mikrobiologiczne i poprawił chrupkość karmy. Następnie w latach 70.tych producent wprowadził zróżnicowanie granulatu na kształty, zależnie od jej właściwości, przeznaczenia i smaku karmy. 

Purina® Cat Chow® rozwijała się na przestrzeni dziesięcioleci, stając się w latach 80.tych XX wieku najchętniej polecanym produktem przez lekarzy weterynarii w USA. Było to związane z obserwacjami, że koty jedzące Cat Chow®, żyły dłużej niż inne koty domowe karmione karmami przemysłowymi. Kolejne 10 lat później dodano do karmy specjalne prebiotyki (błonnik), naturalny składnik wspomagający funkcje trawienne u kotów. 

Purina® Cat Chow® to współcześnie karma naturalnie odpowiadająca na najważniejsze potrzeby standardowego zdrowego kota. Cała linia PURINA® Cat Chow® czyli funkcjonalne karmy suche, oraz mokre saszetki (tzw. dania na jeden raz) – są wyprodukowane w ponad 75% z naturalnych składników bez dodatku sztucznych aromatów, barwników i konserwantów. Pozwalają one w naturalny sposób urozmaicić codzienny posiłek dostarczając niezbędne składniki odżywcze w zbilansowanej porcji. W ten sposób razem możemy naturalnie dbać o lepsze codzienne nawyki żywieniowe kotów.

Dobre nawyki od kocięcia

©Shutterstock

Warto wyrabiać w kocięciu odpowiednie nawyki. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy możliwości jakie daje nam nowoczesne, zbilansowane i pełnoporcjowe żywienie kotów karmą. Pomoże w tym przyzwyczajanie kota do odpowiedniego rytmu porcji i proporcji jedzenia w ciągu dnia. Dotyczy to zarówno kota, jak i jego opiekuna… no bo przecież kot za dużo nie zje, jeśli człowiek mu nie poda.

Większość chorób rozwojowych u kotów, pojawia się wtórnie w wyniku przekarmiania przez opiekuna. Wiemy, że nawet co czwarty dorosły kot w Polsce cierpi na nadwagę i otyłość. Często przyczynia się do tego pozostawianie dużej ilości pokarmu suchego w misce. Pozwalanie na swobodne podjadanie w ciągu dnia i samodzielne dawkowanie sobie jedzenia przez kota, nie przynosi kotu samych korzyści. Niestety, ale niekontrolowany dostęp do pokarmu (przeważnie suchego bo mokry łatwo się psuje), staje się bezpośrednią przyczyną przekarmienia kota. Dlatego należy zorganizować kotu kilka urozmaiconych posiłków dziennie, co niektórym opiekunom sprawia to trudności.

Częściej, a mniej i bardziej różnorodnie

Obecnie na podstawie obserwacji setek kotów zaleca się, aby „rozcieńczać” porcję dzienną jedzenia dla kota poprzez łączenie karmy suchej oraz mokrej (1). Pokarm mokry ma 3-4x mniej wartości energetycznej (tylko ok. 1 kcal w 1 gramie), w związku z czym, jeśli nie jest wyjątkowo tłusty, przeważnie nasyca objętościowo zanim dostarczy odpowiednią ilość składników odżywczych. Pozwala to naturalnie dodać wodę do posiłku i rozcieńczyć jego energetyczność, co jest dużym atutem w przypadku kotów z nadwagą lub żarłocznych.

Średnio przypada ok. 1 saszetki na 1 kg masy ciała kota, co oznacza że przeciętny mruczek powinien zjeść 4-5 saszetek mokrej karmy dziennie (jeśli tylko ją miałby jeść). Pomimo tego, że karma sucha jest 3-4 x bardziej kaloryczna (ok. 3,5-4 kcal w 1 gramie) niż mokra, to do niej właściciel daje przeważnie nieograniczony dostęp - co prowadzi do przejadania się kota. A tymczasem przeciętnemu kotu wystarczy na cały dzień tylko około filiżanki karmy suchej!

Żywienie mieszane pomaga łączyć zalety pokarmu mokrego i suchego:

Zalety pokarmu mokrego Zalety pokarmu suchego
Utrzymanie prawidłowej sylwetki kota (niska wartość energetyczna, rozcieńczenie porcji). Pozwala podawać optymalnie małe porcje jedzenia (zostawiane posiłki na dłużej, które się nie psują).
Większe naturalnie pobranie wody z pokarmem (jedna saszetka zawiera ok 60-70 ml wody). Wspomaga profilaktykę osadzania się osadu (z którego powstaje kamień nazębny) w jamie ustnej u kotów.
Urozmaica posiłek poprzez różnorodne smaki i tekstury codziennie można podać część posiłku w sposób zróżnicowany. Pozwala skutecznie dostarczyć dodatki funkcjonalne w odpowiedniej koncentracji (np. karma wspomagająca usuwanie kul włosowych z przewodu pokarmowego czy profilaktyka tworzenia się kamienia nazębnego)

Dlatego warto zachęcać właścicieli kotów, aby karmili je kilka razy dziennie w mniejszych porcjach, które mogą być zarówno mokre, jak i suche. Taka strategia pozwala naturalnie urozmaicić codzienny posiłek kota już od momentu odsadzenia czyli od około 5 tygodnia.

Zalety dań na jeden raz  na przykładzie saszetek PURINA® Cat Chow®:

  1. Wysoki udział smakowitej galaretki, pomaga naturalnie zwiększać pobranie wody z pokarmem przez koty.
  2. Z natury wysokobiałkowe – ponad 60% energii z białka, którego źródłem są: kurczak, łosoś, wołowina lub jagnięcina; zapewniają różnorodność smaku.
  3. Z natury umiarkowanie tłuszczowe – około 30% energii z tłuszczu, aby pilnować prawidłowej sylwetki kota
  4. Wspomagają trawienie – z natury dostarczają włókno z bogatych w nie soczystych warzyw (takich jak bakłażan czy cukinia). Dzięki temu kot prawidłowo się wypróżnia.

Warto pamiętać o tym, że w procesie dbania o prawidłową masę ciała, ważne są podawane ilości. Jedna saszetka karmy PURINA® Cat Chow® odpowiada około trzem dużym łyżkom suchej karmy (ok. 15-20 g). Dlatego mając do wyboru 4 smaki, możemy dostarczyć kotu co drugi dzień zupełnie nowego doświadczenia kulinarnego, jednocześnie podając przynajmniej połowę dziennej porcji w karmie suchej dostarczającej oczekiwanej funkcjonalności np. usuwanie kul włosowych czy profilaktyka odkładania się kamienia nazębnego.

Przegląd naturlanych karm dla kota pod kątem potrzeb

Karma PURINA® CAT CHOW® zawiera naturalne (nieprzetworzone) składniki i nie ma sztucznych dodatków, dzięki czemu nowocześnie i w zbilansowany sposób wpisuje się w naturalny styl życia kotów i ich właścicieli. Obecnie karma daje wybór pod kątem nie tylko kształtu, smaku, potrzeb funkcjonalnych, ale także zawartości wody (dania na jeden raz w formie saszetek). 

Dzięki opatentowanej formule Naturium™ w karmach Purina Cat Chow®, wspierane jest trawienie i lepiej przyswajane są składniki odżywcze. Dzieje się tak dzięki utrzymywaniu równowagi między pożytecznymi bakteriami w jelitach kota, a bakteriami gnilnymi. 

Wyborne smaki nowych Dań na Jeden Raz PURINA® Cat Chow® to delikatne kawałki w soczystej galaretce, z naturalnymi składnikami i BEZ sztucznych dodatków – naturalna propozycja dla Twojego kota. Do wyboru masz warianty smakowe z indykiem, kurczakiem, łososiem, wołowiną i jagnięciną z dodatkiem naturalnych warzyw takich jak cukinia, bakłażan czy zielona fasolka.

Rosnące kocię, a dorosły lub dojrzały kot

©Shutterstock

Nikt nie zaprzeczy, że kocięta są rozkoszne. Łatwo ulegamy ich dużym oczkom wypatrujących kolejnej zabawki czy przysmaku. Dlatego warto w okresie wzrostu, wyuczyć zarówno kociaka jak i całą rodzinę dobrych nawyków. Dzięki temu będziemy cieszyć się nie tylko zdrowiem kocięcia, ale także naszego dorosłego kota (gdy już dorośnie). Z pomocą przyjdzie nam naturalnie Purina® Cat Chow® Kitten. Aby zapewnić prawidłowy dynamiczny rozwój kociętom karma jest wysokomięsna – odpowiada zawartości ponad 65% świeżego mięsa w recepturze. Karma jest bogata w kurczaka, co oznacza że stanowi on przynajmniej 14% składu karmy. Dodatkowo w trosce o sylwetkę Twojego kotka, karma dostarcza około 1/3 energii z tłuszczu w porcji. w porcji dziennej zawiera także takie składniki odżywcze, które wpływają na lepszy rozwój młodego organizmu kociąt. Takim składnikiem jest m.in. DHA (kwas tłuszczowy Omega 3) pochodzący z ryb, który jest kluczowym składnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój układu nerwowego i wzroku kociąt.

Kociak to wulkan energii, który wywróci Twój świat do góry nogami. Jednak z wiekiem potrzeby energetyczne kotów maleją. Stąd największym wyzywaniem jest, jak dostarczyć kociakowi w mniejszej porcji, czasem kilka razy więcej składników odżywczych niż kotu dorosłemu. Widać to bardzo na tabeli dawkowania jedzenia dla kociąt, gdzie porcja jedzenia rośnie mniej więcej do 7 miesiąca życia, a potem gwałtownie spada lub się stabilizuje.

Wszystkie karmy suche Purina® Cat Chow® są bogate w kurczaka, indyka lub łososia. Starannie przygotowana z naturalnymi składnikami (pietruszką, szpinakiem, marchewką, pełnoziarnistymi zbożami, cykorią oraz drożdżami) w smakowitej recepturze, którą koty spontanicznie wybierają. Nie zawierają sztucznych aromatów, barwników i konserwantów.

Dzięki specjalnym dodatkom naturalnie wspomagają niektóre potrzeby specjalne Twojego kota i możesz dzięki nim wspomagać profilaktykę zdrowia:

  • Zmniejszone ryzyko tworzenia kul włosowych dzięki specjalnej kompozycji włókna (błonnik), który pomaga usuwać 2x więcej włosów z przewodu pokarmowego kotów długowłosych lub dużo wylizujących się (Purina® Cat Chow® Hairball Control bogata w kurczaka i Purina® Cat Chow® 3 w 1 bogata w indyka)
  • Wsparcie wrażliwego trawienia i delikatnej skóry poprzez wyższą strawność i poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega (Purina(Cat Chow® Sensitive bogata w łososia)
  • Dbanie o kocie drogi moczowe, dzięki odpowiednim proporcjom składników mineralnych oraz utrzymywaniu optymalnego pH moczu po posiłku (Purina® Cat Chow® Urinary Tract Health bogata w kurczaka i Purina® Cat Chow® 3 w 1 bogata w indyka)
  • Prawidłowa sylwetka Twojego sterylizowanego kota, pomimo skłonności do przejadania się dzięki niższemu poziomowi tłuszczu i wyższemu białka (Purina® Cat Chow® Sterilised bogata w kurczaka)
  • Profilaktyka odkładania się kamienia nazębnego dzięki innemu kształtowi granulka oraz obecności składnika zmniejszającemu mineralizację płytki na zębach u kota (Purina® Cat Chow® 3 w 1 bogata w indyka)

Pamiętaj, aby zawsze karmę zmieniać stopniowo na przestrzeni około tygodnia. Jeśli codziennie urozmaicasz dietę swojego kota to różnice na poziomie 30% (mniej więcej jednego posiłku z kilku), nie powinny wywoływać niestrawności. Jednak zbyt duże zróżnicowanie diety, nie pozwoli osiągnąć poziomu niektórych składników, aby zaobserwować efekt funkcjonalny. Dlatego jeśli podajesz np. karmę wspomagającą usuwać włosy z przewodu pokarmowego, aby uniknąć tworzenia się kul włosowych, pamiętaj że Twój kot powinien zjeść przynajmniej połowę zalecanej porcji dziennej, aby oczekiwać „odkłaczającego” efektu. Wprowadzając nową karmę, musimy pamiętać, że dopiero o 2-3 tygodniach jej jedzenia zaczniemy widzieć jej wpływ na organizm naszego kota.

Bilbiografia:

Alexander JE, Colyer A, Morris PJ.The effect of reducing dietary energy density via the addition of water to a dry diet, on body weight, energy intake and physical activity in adult neutered cats.J Nutr Sci. 2014 Sep 25;3:e21.

Artykuł sponsorowany