Reklama

zimowy spacer z psem

Zimowy spacer może być przyjemnością

© Shutterstock

Zimowy spacer z psem: lekarz weterynarii przypomina 5 zasad, o których powinien pamietać każdy opiekun

Przez Dorota Pietrzyk

Opublikowano

Sprawdź, czy je znasz.

W środę 13 grudnia na antenie Radia Nowy Świat, lekarze weterynarii przypomnieli o kilku ważnych zasad dotyczących spacerów z psem zimą.

Wypowiedzi udzielili Remigiusz Cichoń, lekarz weterynarii i wykładowca na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS oraz Dorota Sumińska, lekarz weterynarii, publicystka, autorka wielu książek i propagatorka dobrego traktowania zwierząt.

Zimowy spacer z psem: o tym pamiętaj

  1.  Przyzwyczaj psa stopniowo do zmiany temperatur. 

Remigiusz Cichoń poradził słuchaczom, by przyzwyczajać czworonoga do zmiany temperatur stopniowo. Jeśli na dworze jest bardzo zimno, warto zatrzymać się na chwilę na klatce, aby pies mógł przyzwyczaić się do zmiany temperatury stopniowo. Jest to ważne dla zdrowia jego układu oddechowego.

2. Ubranko dla czworonoga ma być praktyczne, nie modne.

Dorota Sumińska przypomniała, aby zimą ubierać zawsze te czworonogi, które pozbawione są futra (ze względu na chorobę lub jeśli mamy psa rasy bezwłosej). Ubranie ma być przede wszystkim wygodne i spełniać swoje funkcje grzewcze. Modę postawmy na drugim miejscu.  

3. Jeśli zacząłeś ubierać psa zimą, rób to codziennie.

Jeśli zaczęliśmy ubierać pupila zimą, to powinniśmy robić to przez cały czas trwania niskich temperatur. Pies, który jest ubierany, nie jest przyzwyczajony do znoszenia niskich temperatur. Zabieranie psa na spacer raz ubranku, a raz bez, grozi przeziębieniem.

4. Nigdy nie strzyż psa zimą. Okrywa włosowa stanowi naturalną ochronę przed zimnem.

5. Chroń psie łapy. Lekarze przypomnieli, że zimą chodniki często posypane są solą. Sól może podrażnić łapy, a nawet wywołać stan zapalny między opuszkami. Pamiętajmy, aby zawsze po powrocie ze spaceru umyć łapy psy ciepłą wodą.

Radia Nowy Świat możesz słuchać tutaj.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?