Reklama

zając w lesie

zając w lesie

© valenmar96/Shutterstock

Na polowaniu zając robi psa w konia a myśliwi tarzają się ze śmiechu (video)

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Sprytny zając doskonale wie, że pies tropi go po zapachu i postanawia to wykorzystać.

Czasami spryt i intuicja zwierząt naprawdę nas zaskakuje. Myślisz, że zając to strachliwe stworzonko? Obejrzyj ten film, by całkowicie zmienić o nim zdanie!

Na nagraniu widzimy uciekającego przed psem zająca. W pewnym momencie futrzak zatrzymuje się, po czym zawraca i biegnie prosto w kierunku psa. Nagle skręca w prawo i staje dosłownie kilkanaście centymetrów od ścieżki. Co on kombinuje? Przecież pies, który go goni, na pewno go teraz zauważy!

Sprytny zając ma plan

Otóż nie! Zając doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pies tropiąc go nie posługuje się wzrokiem, tylko węchem. Tym samym wracając po własnych śladach wyprowadza psa w pole!

Zobacz video:
Zrozumiesz to lepiej, gdy dowiesz się, jak działa psi węch

Jak komentuje portal Cafe Nauka, tego typu strategie to dla zajęcy norma. Stosują je regularnie i mimo tego, że potrafią biec z prędkością 70 km/h to właśnie spryt często pozwala im uniknąć problemów w czasie starcia z drapieżnikiem.

Na nagraniu zając bezczelnie wykorzystuje fakt tego, że pies wyczuwa jego obecność kilka metrów z przodu, zaś jego wzrok nie pozwala mu dostrzec stojącego nieruchomo zająca, który dość dobrze wtapia się w tło. W efekcie pies biegnie dalej i po jakimś czasie gubi trop, a w tym czasie zając jest już daleko od miejsca zagrożenia. 

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?