Reklama

Kot_na_plazy_Cypr
© Shutterstock / Klasztor św. Mikołaja

Koci klasztor na Cyprze: poznajcie mruczących mnichów

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano aktualizacja dnia

Cypr nazywany jest wyspą Afrodyty, ale tak naprawdę, bardziej adekwatnym określeniem byłaby Wyspa Kotów. Żyje ich tam więcej niż ludzi i nierzadko dosłownie wchodzą turystom na głowę. 

Legenda o Kocim Przylądku 

Skąd na Cyprze wzięło się tak wiele kotów? Otóż jak głosi legenda, w czasach, kiedy Cyprem władał cesarz rzymski Konstantyn, Cypr nawiedziły ogromne susze. W efekcie na wyspie pojawiło się mnóstwo jadowitych węży. Matka cesarza, św. Helena wpadła na pomysł, by do ich likwidacji zatrudnić koty. 

Z Konstantynopola zaczęto statkami zwozić koty. Cumowały na przylądku, który na ich cześć nazwano Kapo Gatos – Kocim Przylądkiem. Koty, aby móc walczyć z wężami, miały przechodzić specjalny trening, który prowadzili mnisi z klasztoru św. Mikołaja. Mnisi zajmowali się też opieką nad rannymi w walce kotami. 

Trening kotów był efektywny, a kotów dużo, więc plaga węży została dość szybko opanowana. W dowód wdzięczności czworonożni, puchaci łowcy uzyskali prawo do zamieszkiwania w murach monastyru na zawsze. 

Jak wygląda „Klasztor kotów” dziś, możecie zobaczyć na poniższym filmiku: 


Łatwo go odwiedzić, bo znajduje się zaledwie 12 km od dość znanego turystycznie miasteczka Limassol. Dla miłośników kotów, zwiedzenie tego klasztoru to absolutnie konieczność. Mieszkają tam obecnie setki kotów. 

Jak żyją koty na Cyprze? 

Klasztor św. Mikołaja to szczególnie "kocie" miejsce, ale z kotów słynie cały Cypr. Można spotkać je dosłownie na każdym kroku. Żyją w hotelach i nierzadko wylegują się na leżakach przeznaczonych dla turystów. Cypryjczycy koty uwielbiają, dokarmiają i bardzo o nie dbają. 

©Pixabay

Koty Afrodyty i koty św. Heleny 

Cypr może pochwalić się dwiema rasami kotów, które znaleźć można tylko tu. Są to koty Afrodyty i koty  św. Heleny.

Kotów Afrodyty jest dość mało. Rasa została uznana przez WCF (World Cat Federation) w 2013 roku. Jest o tyle niezwykła, że to do tej rasy należały prawdopodobnie pierwsze udomowione koty na świecie. Ich historia sięga aż 9500 lat. A to oznacza, że koty cypryjskie zostały udomowione znacznie wcześniej niż koty w Egipcie (które uznawano do niedawna za pierwsze). 

Koty Afrodyty są nieco większe, mają proste, dłuższe pyszczki i jedwabistą sierść. Są ufne, niekonfliktowe, łagodne. W całej Europie jest jedynie około 50 kotów tej rasy. 

Choć są spokojne, o fileta – jak widać na poniższym filmiku – potrafią walczyć! 

 

Koty św. Heleny, to druga rdzenie cypryjska rasa kotów. Jej przedstawiciele mają szersze pyszczki, większe nosy i jest ich znacznie więcej niż kotów Afrodyty. 

© Pixabay

 


 

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?