Reklama

Jodie Foster cierpi na ailurofobię
© jodiefosterworld / Instagram

Jodie Foster cierpi na nieuleczalną ailurofobię

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Uważana za wpływową kobietę Hollywood, zdobywczyni Oscara Jodie Foster, przez niemal całe życie cierpi na ailurofobię.

Zagrała nieletnią prostytutkę w „Taksówkarzu” u boku Roberta de Niro, zabłysnęła jako agentka FBI w „Milczeniu owiec” i poszczycić się może innymi, świetnymi rolami. Jodie Foster (62 lata) odnosi również ogromne sukcesy jako reżyserka i producentka.

Jednak w życiu prywatnym Foster nie zawsze wszystko układało się idealnie. Gwiazda cierpi na ailurofobię niemal przez całe życie – odkąd skończyła dziesięć lat. 

Ailurofobia to medyczny termin określający silny, często irracjonalny strach przed kotami.

Dlaczego Jodie Foster boi się kotów? 

Niewiele osób wie, że strach przed kotami jest jedną z najczęstszych fobii, na którą cierpi wiele osób. Mówi się, że problemy z kotami mieli także Aleksander Wielki, Juliusz Cezar i Napoleon. W przypadku hollywoodzkiej gwiazdy Jodie Foster kryje się jednak za tym konkretne wydarzenie.

Zobacz video:

W 1972 roku, podczas kręcenia filmu „Ucieczka na pustynię”, została zaatakowana przez lwa. Blizny można zobaczyć do dziś. To doświadczenie spowodowało poważną traumę u ówczesnej 9-latki.

Po jednej z filmowych scen, dziki zwierz uwolnił się, po czym chwycił aktorkę swoimi kłami. Puścił dopiero, gdy trener lwów krzyknął na niego. Jodie Foster została uratowana w ostatniej sekundzie.

Strach pod kontrolą

Dwukrotna zdobywczyni Oscara wydaje się mieć swój strach pod kontrolą. W wywiadzie wieloletnia właścicielka psa zdradziła, że ma też kota. Zwierzęta nie dogadywały się jednak.

Jeden z synów Jodie Foster jako dziecko był fanem serii książek o kocich wojownikach, które zawsze musiała mu czytać.

Choruje na nią wiele osób

Szacuje się, że około 15 milionów ludzi na całym świecie cierpi na strach przed kotami. Ailurofobia (greckie „ailuros” oznacza kota i „phobos” oznacza strach) nie zawsze dotyczy ogólnie gatunku kotów, ale ich pojedynczych osobników, jak mruczków o określonym kolorze lub wzorze futra.

Oprócz traumatycznych doświadczeń, fobia może być również spowodowana przesądami. 

Co ciekawe, była kanclerz Niemiec Angela Merkel również cierpi na fobię zwierzęcą – bardzo boi się psów. 

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?