Reklama

żbik europejski
© ndr.de / Gerd Jülke

Niezwykłe odkrycie niemieckich przyrodników. Fotopułapka uchwyciła bardzo rzadkie zwierzę

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

To wyjątkowe znalezisko wywołało entuzjazm wśród ekologów i leśników. Może to oznaczać, że żbik europejski (Felis silvestris) ponownie zadomowił się w tym regionie.

Felis silvestris, doskonale przystosowany do ukrywania się w naturalnym otoczeniu, został uchwycony przez fotopułapkę w lasach niedaleko Walsrode. Leśniczy Gerd Jülke z Nadleśnictwa Ahlden nie kryje radości: „Liczymy, że już niedługo na zdjęciach pojawią się także młode osobniki.” Wysiłki na rzecz ponownego wprowadzenia żbika do Dolnej Saksonii najwyraźniej przynoszą rezultaty.

Zmień zdjęcie swojego pupila w dzieło sztuki!
Próbuję !

Niemal wymarły gatunek

Żbik europejski, którego liczebność drastycznie spadła wskutek intensywnych polowań w XVIII i XIX wieku, teraz stopniowo powraca na swoje dawne tereny, w tym do Dolnej Saksonii. Obserwacje tego nieśmiałego łowcy były już wcześniej zgłaszane m.in. z Harzu, Solling i Weserbergland.

W latach 2017–2018, w regionie Heidekreis odnotowano ślady obecności żbika. Zdjęcie z fotopułapki z sierpnia 2024 r., wykonane w pobliżu Walsrode, jest jednak pierwszym niezbitym dowodem na jego powrót do tego regionu.

Nadzieja na nowe pokolenie

Fotopułapki rozmieszczono w strategicznych miejscach, oznaczonych patykami spryskanymi walerianą, która przyciąga dzikie koty. Żbiki, często mylone z kotami domowymi, ocierają się o patyki, pozostawiając na nich ślady sierści, które stanowią dowód ich obecności.

Po sierpniowym odkryciu nadzieje są ogromne – leśnicy liczą, że wkrótce w Heidekreis rozwinie się stabilna populacja żbików, a region stanie się domem także dla nowego pokolenia tych niezwykle rzadkich dzikich kotów.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?