Ta noc miała być spokojna. Kierowca przemierzający niemiecką Badenię-Wirtembergię chciał po prostu wrócić do domu. Jednak jego kamera samochodowa uchwyciła coś, czego nikt się nie spodziewał — a nagranie błyskawicznie zelektryzowało cały region.
W świetle reflektorów przemknęło dzikie zwierzę: szybkie, smukłe, z długimi nogami i nietypową sylwetką. Pierwsze domysły mówiły o wilku, zwłaszcza że w ostatnich latach te drapieżniki powróciły do niemieckich lasów. Ale szybko stało się jasne, że tym razem chodzi o coś znacznie rzadszego.
Wilk czy coś bardziej egzotycznego?
Film został przekazany nie tylko władzom Karlsruhe i kilku redakcjom, ale także szybko stał się viralem. Dyskusja wrzała.
Niektórzy użytkownicy obawiali się, że do regionu mógł przywędrować kolejny wilk. W końcu w ostatnich latach w Schwarzwaldzie wielokrotnie widywano wilki. Ale tym razem sprawa wyglądała inaczej.
Aby rozwiać wątpliwości, wideo przekazano do analizy specjalistom z Forstliche Versuchs- und Forschungsanstalt Baden-Württemberg (FVA) — Instytutu Badań i Doświadczalnictwa Leśnego w Badenii-Wirtembergii. To prestiżowa jednostka zajmująca się m.in. badaniami dzikiej fauny.
Eksperci niezwykle ucieszyli się nagraniem! Nie mieli wątpliwości - to szakal złocisty!
Niespodzianka: zwierze rzadsze niż wilk
Szakal złocisty to wyjątkowy przybysz — pochodzi z południowo-wschodniej Europy i Azji. Z wyglądu przypomina coś pomiędzy lisem a niewielkim wilkiem. Choć pierwsze potwierdzone obserwacje tych zwierząt w Badenii-Wirtembergii odnotowano dopiero w 2018 roku, to przyłapanie takiego zwierzaka w środku miasta jest prawdziwą rzadkością.
Władze i naukowcy podkreślają: pojawienie się szakali w Niemczech nie powinno budzić strachu. To zwierzęta płochliwe, które żywią się małymi ssakami, owadami i padliną, unikając kontaktu z ludźmi

Czy szakal złocisty zamieszka w Karlsruhe?
Eksperci z FVA wyjaśniają, że szakale złociste potrafią przebywać ogromne odległości i dostosowują się do życia na obrzeżach miast. Przykładem jest Wiedeń, gdzie te niezwykłe drapieżniki znalazły idealne warunki do życia, głównie dzięki licznym parkom i zielonym terenom.
Karlsruhe, z jego miejskimi lasami i terenami zielonymi, również może stać się nowym domem dla szakali. Już dziś lisy, kuny czy dziki są stałym elementem miejskiego krajobrazu — a teraz może do nich dołączyć nowy, nieco bardziej egzotyczny sąsiad.
Zagrożenie dla ludzi? Nie ma powodów do obaw
Na razie nie wiadomo dokładnie, ile szakali złocistych zamieszkuje Badenię-Wirtembergię. Prowadzone są jedynie pojedyncze obserwacje. Naukowcy spodziewają się jednak, że ich liczba może stopniowo rosnąć.
Dla mieszkańców oznacza to raczej ciekawostkę niż zagrożenie. Szakale złociste, podobnie jak lisy, są ostrożne i unikają ludzi. Spotkanie z nimi — nawet przypadkowe — to prawdziwa rzadkość i przywilej. Może kiedyś powitamy je również w Polsce?