Reklama

Jak dbać o sterylizowanego kota w 5 krokach?
© Shutterstock

Jak dbać o sterylizowanego kota w 5 krokach?

Przez Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz Zootechnik

aktualizacja dnia

Jak pięć palców naszej dłoni, tak jest garść najważniejszych porad, o których musisz pamiętać po sterylizacji Twojego kota. Poznaj 5 najważniejszych rzeczy, których przestrzegać, a których się wystrzegać w codziennej pielęgnacji Twojego sterylizowanego kota.

Jak dbać o sterylizowanego kota?

©Shutterstock

1. TAK: Podziel dzienną porcję sterylizowanego kota na posiłki
NIE: Nie zostawiaj niekontrolowanego dostępu do pokarmu kotu po sterylizacji.

Główną przyczyną kocich chorób jest nadwaga i otyłość, a te biorą się z łatwości z jaką koty się przejadają gdy mają zostawiony wolny dostęp do jedzenia. Dlatego kontrolowanie ilości karmy, szczególnie po zabiegu sterylizacji, gdy dodatkowo zmniejsza się zapotrzebowanie na energię, jest kluczem do sukcesu i prawidłowej sylwetki kota. Średnio jedna saszetka karmy mokrej, przypada na 1 kg kota, a odpowiadają jej około 3 duże łyżki karmy (25 g).

Sięgając po specjalne karmy dla kotów sterylizowanych, jak Purina® Pro Plan® Sterilised zwiększasz szansę na optymalną sylwetkę swojego kota po zabiegu. Wysokobiałkowa kompozycja, oraz umiarkowana podaż tłuszczu, wraz z dodatkowymi składnikami odżywczymi, wspomaga równoważyć skutki zabiegu sterylizacji.

2. TAK: Zadbaj o podaż wody swojemu sterylizowanemu kotu.
NIE: Nawet jeśli kot mało pije, nie zabieraj mu miseczki na wodę.

©Shutterstock

Koty tak jak my składają się w ¾ z wody. Niestety większość kotów mało pije, a najchętniej pobierają wodę w pokarmie, co wiąże się z ich pustynnym pochodzeniem. Nawet jeśli Twój kot je głównie karmę mokrą, taką jak Purina® Pro Plan® Sterilised Nutrisavour™, powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody.

Okazuje się że koty chętniej piją z dużych misek, najlepiej takich w których ich wąsy nie uderzają i nie zginają się o kant miski, gdyż wtedy łatwiej się zachlapują. Niektóre koty lubią nabierać wodę łapką, a jeszcze inne preferują wodę kapiącą lub bieżącą (tym polecamy kapacze i fontanny).

Kot jedzący wyłącznie karmę suchą, powinien pić dziennie, około kubka wody i taka powinna być minimalna wielkość kociej miski.

Ze względu na zróżnicowane preferencje kotów, warto zawsze dostarczyć drugą miskę w ulubionym punkcie widokowym kota (np. na parapecie). Pamiętaj też, że woda ma inny zapach i temperaturę w różnych rodzajach misek, więc może się okazać że Twój kot chętniej będzie pił z miseczki ceramicznej lub szklanej niż z metalowej czy plastikowej.

3. TAK: Zapewnij kotu codzienną dawkę aktywności.
NIE: Nie ograniczaj kotu dostępu do kuwety. 

Nawet połowa kotów w polskich domach to koty wychodzące. Wiąże się to z większym ryzykiem, ale także z wyższym poziomem aktywności takiego kota. Mimo to koty wychodzące, też cierpią na nadwagę, co często widać gołym okiem. Dlatego każdy opiekun powinien wygospodarować codziennie przynajmniej 10 minut na zabawę ze swoim sterylizowanym kotem.

Regularna pora zabawy popołudniu, pomoże także wyciszyć kota w nocy i zredukuje nocne harce i wędrówki (także u kotów niewychodzących).

Większość kotów wychodzących załatwia swoje potrzeby na zewnątrz domu. Nie oznacza to jednak że mamy zlikwidować kuwetę.

Zawsze w kuwecie powinien być odpowiedni poziom żwirku (do ¾ wysokości misy) i powinna być ona w nieograniczonym dostępie dla kota.

Nie należy wstawiać kuwety do łazienki bez otworu w drzwiach czy pomieszczenia bez wolnego dostępu dla kota, gdyż przestój moczu w drogach moczowych jest groźnym czynnikiem predysponującym do kamicy. Tak więc nigdy nie ograniczaj kotu dostępu do kuwety, nawet jeśli prawie z niej nie korzysta.

4. TAK: Wybieraj karmę dla sterylizowanych kotów z niższym poziomem tłuszczu.
NIE: Nie podawaj kotu domowych przysmaków, jak: masło, śmietanka czy wędliny.

©Shutterstock

Zapewnij kotu po zabiegu odpowiednią karmę, dla kotów sterylizowanych  gdzie poziom białka będzie wyższy niż 35%, a tłuszczu niższy niż 13% w karmie suchej (tak jak w karmach dedykowanych dla kotów po zabiegu sterylizacji Purina®: Pro Plan® Sterilised).

Podając odpowiednią porcję karmy dla kotów ok. ¾ filiżanki na cały dzień, pamiętaj że to jest dzienna porcja jedzenia do której nic więcej nie trzeba dodawać. Każdy dodatkowy kąsek: czy to mokra saszetka, czy to kocia przekąska wymaga zmniejszenia należnej porcji suchej karmy dla naszego kota.

Nawet mała łyżeczka śmietany czy masła, plaster szynki czy sera żółtego ma tyle samo kalorii co jedna cała saszetka karmy przypadająca n 1 kg masy ciała twojego kota. Pomijając to, że większość z tych produktów dostarcza ponad połowę energii z tłuszczu (który w diecie kota sterylizowanego należy ograniczać), mają one też niekorzystny poziom fosforu, którego nadmiar w diecie kota uszkadza kocie nerki.

Dlatego wystrzegaj się skoncentrowanych pokarmów ze stołu ludzkiego, a podając kocie przekąski zawsze zmniejszaj dzienną porcję jedzenia dla Twojego sterylizowanego kota.

5. TAK: Regularnie badaj swojego sterylizowanego kota.
NIE: Nie ignoruj nagłych zmian w apetycie czy zachowaniu Twojego kota.

Uważa się, że koty sterylizowane żyją dłużej, co wynika z wielu aspektów – także z tego, że ich opiekunowie przeważnie bardziej dbają o zdrowie swoich ulubieńców i są to zwierzęta domowe objęte profilaktyką weterynaryjną przez całe życie.

Jeśli jednak zauważysz nagłe zmiany w zachowaniu, albo preferencjach swojego kota natychmiast skonsultuj jego stan zdrowia z lekarzem weterynarii. Może to świadczyć o chorobie, a przeważnie im szybciej wykryta – tym efektywniejsze leczenie.

Artykuł sponsorowany

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?