Reklama

Jak zajmować się kotem po narkozie?
© Maria Sbytova/Shutterstock

Jak zajmować się kotem po narkozie? Poznaj najważniejsze zasady!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Zarówno poważniejsze operacje, jak i te bardziej rutynowe, jak kastracja, czy też zabiegi takie jak zdejmowanie kamienia nazębnego u kota, wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Po operacji mruczek zwykle wypisywany jest do domu. Jak prawidłowo opiekować się kotem po narkozie?

Zanim omówimy elementy domowej opieki pooperacyjnej nad kotem, warto przypomnieć, że zwierzę należy odebrać z lecznicy weterynaryjnej w pełni wybudzone z narkozy

Nie zgadzaj się nigdy na wypisanie nieprzytomnego jeszcze kota. Lekarz musi sprawdzić, czy pacjent wybudzi się prawidłowo i czy nie nastąpiły żadne komplikacje. Wówczas twój przyjaciel może wrócić do domu. Przygotuj mu zaciszny i ciepły kącik do odpoczynku po zabiegu.

Jak się zachowuje kot po narkozie?

Efekty narkozy utrzymywać się mogą do 24 godzin po zabiegu, choć w większości dotyczą one przede wszystkim pierwszych kilku godzin po wybudzeniu. Mogą wówczas występować:

Zobacz video:
  • wymioty,
  • uczucie senności,
  • bladość błon śluzowych,
  • obniżona temperatura ciała,
  • nieprzytomny wzrok,
  • chwiejny chód.

Jeżeli w ciągu kolejnych godzin po operacji wymienione objawy utrzymują się, powiadom o tym lekarza weterynarii.

Jak opiekować się kotem po narkozie?

Zapewnij komfort i ciepło

Narkoza powoduje u zwierzęcia obniżenie temperatury ciała i dlatego należy zapewnić mu możliwość ogrzania się. Przygotuj transporter na drogę powrotną, wykładając go ciepłym kocem, zwłaszcza jeśli na zewnątrz panuje niska temperatura. Zabezpiecz też dno transportera podkładami higienicznymi.

Po powrocie do domu kot powinien mieć miękkie, czyste miejsce do wypoczynku, najlepiej tam, gdzie na co dzień lubi ucinać sobie drzemkę. Powinno to być pomieszczenie wolne od przeciągów, o temperaturze 20-24°C. 

Bezpośrednio po powrocie do domu mogą się ponadto przydać podkłady higieniczne, ponieważ kot może zwymiotować czy nie zdążyć do kuwety ze względu na osłabienie.

Kocie legowisko nie powinno znajdować się w miejscu, z którego kot może spaść. Zwierzak będzie osłabiony, a jego chód może być niepewny. 

Ogranicz aktywność

Dlatego w miarę możliwości ogranicz mu przez kilka dni aktywność związaną z bieganiem, skakaniem, a także wchodzeniem na wyżej położone miejsca. 

Nawet gdy odzyska już siły, zbyt forsowne czynności mogą negatywnie wpłynąć na stan rany pooperacyjnej i szwów. Ograniczenie aktywności zwierzęcia utrzymaj przez 7–10 dni – w zależności od tego, jak poważny był zabieg.

Dotyczy to oczywiście zabiegów chirurgicznych – w przypadku takich zabiegów jak zdjęcie kamienia nazębnego wystarczy ograniczenie aktywności do momentu całkowitego dojścia do siebie po narkozie.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Ile śpi kot po narkozie?

Działanie leków podanych kotu przed zabiegiem może utrzymywać się do pewnego stopnia jeszcze kilka godzin po wybudzeniu. Stąd też nadmierna w stosunku do zwykłego rytmu dnia senność u kota to zjawisko normalne. 

Nie powinna ona jednak utrzymywać się dłużej niż przez dobę, maksimum dwie. 

Po tym czasie koty wracają do swego zwykłego rytmu snu i czuwania. Jeśli jednak uważasz, że od zabiegu minęło już wystarczająco dużo czasu, a kot śpi więcej niż powinien, jest apatyczny, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

śpiący kot
Shutterstock

Kiedy można nakarmić kota?

Głodówka, która jest standardowym elementem przygotowania kota do zabiegu, powinna być kontynuowana także po powrocie rekonwalescenta do domu. 

W dniu zabiegu pozostaw kotu jedynie dostęp do świeżej wody. Następnego dnia możesz już podać mu śniadanie w postaci lekkostrawnej, mokrej karmy.

Zazwyczaj kocia głodówka po operacji nie nastręcza tylu problemów co głodówka przed zabiegiem. Większość zwierząt nie będzie miała ochoty i siły na jedzenie – choć zdarzają się wyjątki od tej reguły. 

Bezpośrednio po zabiegu jednak kot najprawdopodobniej i tak zwymiotowałby posiłek.

Rana pooperacyjna i szwy – na co zwrócić uwagę?

Wiele kotów interesuje się raną pooperacyjną, starając się ją wylizać; część będzie także próbowała skubać szwy. Należy ograniczyć te próby do minimum. 

W przypadku takich zabiegów jak np. kastracja kotki, najbardziej pomocne jest ubranko pooperacyjne, które osłoni operowane miejsce, nie ograniczając kotu swobody związanej z czynnościami fizjologicznymi.

W przypadku zabiegów zlokalizowanych w okolicy szyi skuteczną metodą powstrzymującą zwierzę od wyskubywania szwów jest założenie mu kołnierza. Kołnierz ma jednak ogromną wadę – większość kotów będzie zirytowana jego obecnością i faktem, że ogranicza im mobilność oraz wykonywanie podstawowych czynności. 

Być może lepszym rozwiązaniem będzie założenie kotu „golfu” przygotowanego np. z rękawa bluzy czy swetra. Powinna to być tkanina naturalna.

Jeśli kotu uda się usunąć szwy lub poluzować je, a rana się otworzy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

kot po operacji
Shutterstock

Jak powinna wyglądać rana pooperacyjna?

Miejsce nacięcia musi być generalnie czyste, a krawędzie rany powinny być ze sobą złączone. Nieznaczny obrzęk lub niewielka ilość krwistego płynu to normalne zjawiska, jednak bardziej niepokojące zmiany wymagają interwencji lekarza. Zabierz kota do lecznicy, jeśli:

  • rana jest zaczerwieniona, zaogniona;
  • obrzęk i wyciek płynu utrzymują się;
  • z rany wydobywa się ropna wydzielina;
  • wyczuwasz nieprzyjemny zapach;
  • rana się otworzyła na skutek rozluźnienia się szwów.

Kontroluj stan rany dwa razy dziennie!

Ponadto zgłoś się do lekarza, jeśli w ciągu kolejnych dni kot: 

Kiedy kot może powrócić do normalnej aktywności?

Zależy to od rodzaju i stopnia skomplikowania zabiegu, który przeszedł kot. W większości przypadków aktywność zwierzęcia będzie musiała być ograniczona przez co najmniej jeden do dwóch tygodni lub do momentu usunięcia szwów (jeśli lekarz nie zastosował szwów wchłanialnych).

Jak wspomniałam, w tym czasie ograniczenie aktywności kota jest niezbędne, aby zapobiec otwarciu się rany. Lekarz weterynarii udzieli ci szczegółowych instrukcji dotyczących opieki pooperacyjnej oraz terminów wizyt kontrolnych. 

Do twoich najważniejszych zadań należy obserwacja pupila i jego zachowania (oraz stanu rany), a także powstrzymywanie go od nadmiernego interesowania się raną oraz zbyt szybkiego powrotu do normalnej aktywności.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?