Reklama

chory kot
© Shutterstock

Niska temperatura u kota - czy to powód do niepokoju?

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Zauważenie pierwszych objawów choroby może oszczędzić naszemu zwierzęciu długiego leczenia, a nam — wiele stresu. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę o opiece nad ukochanym pupilem. Sprawdź, co może oznaczać niska temperatura u kota, aby wiedzieć, czy to alarmujący sygnał, z którym należy udać się do weterynarza.

Koty to skryte zwierzęta, co sprawia, że pierwsze niepokojące objawy są zazwyczaj trudne do zauważenia. Właściciel powinien być wyczulony na wszelkie zachowania pupila, które odbiegają od codziennej rutyny, by razie nieprawidłowości zasięgnąć porady weterynarza. Dziś przyjrzymy się niewłaściwej temperaturze — zarówno wysoki, jak i niski wynik, może być niepokojącym sygnałem. O gorączce więcej napisaliśmy w tym artykule. A co może oznaczać niska temperatura u kota?


Jak zmierzyć temperaturę u kota i ile powinna wynosić?

Temperaturę u kotów mierzymy w odbycie. Aby dokonać pomiaru, należy zaopatrzyć się w elektroniczny termometr, najlepiej taki z elastyczną końcówką (np. przeznaczony dla niemowląt).

Na końcówce termometru rozprowadzamy parafinę lub wazelinę, następnie unosimy ogon kota u nasady i wprowadzamy końcówkę do odbytu na głębokość ok. 2 cm, lekko ją przy tym obracając.

Jeśli nasz kot jest nerwowy, warto poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma zwierzę. Nigdy nie wykorzystujemy termometru rtęciowego!

Prawidłowa temperatura u kota jest wyższa niż u człowieka i wynosi od 38,1 stopni Celsjusza do 39,2 stopni Celsjusza. Należy wziąć pod uwagę wahania dobowe, które mogą wynosić od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza — temperatura wzrasta zwłaszcza w godzinach zwiększonej aktywności kotów (wieczorem i nocą) oraz w okresie rui u kotek.

Gdy temperatura u kota spadnie poniżej 37,5 stopnia, jest to powód do niepokoju i wymaga naszej reakcji.


Co może oznaczać niska temperatura u kota?

©Shutterstock

Niska temperatura u kota może być oznaką wielu groźnych chorób i powinna być konsultowana z lekarzem weterynarii, który weźmie pod uwagę także współwystępujące objawy oraz wyniki badań i na ich podstawie postawi diagnozę. Najczęściej niska temperatura występuje u kociąt i starszych kotów. Zwykle jest wynikiem hipotermii, ale może być także sygnałem, że wystąpił któryś z poniższych problemów:

 • stres i zaniedbanie, odwodnienie, braki w suplementacji — zwłaszcza u kotów bezdomnych,wolnożyjących lub żyjących w złych warunkach, o zbyt niskiej masie ciała
 • przewlekła niewydolność nerek i inne choroby układu moczowego
 • syndrom urologiczny kotów — więcej o tym schorzeniu napisaliśmy w tym artykule;
 • zespół słabego kocięcia — pojawia się nagle, u pozornie zdrowych kociąt, w pierwszych tygodniach życia. Często jest śmiertelny i wymaga wprowadzenia intensywnej terapii kocich noworodków poprzez ogrzewanie, uzupełnianie glukozy oraz karmienie i pojenie.
 • nowotwór
 • zapalenie jelit
 • silne krwawienie, np. w wyniku urazu, wypadku
 • choroby układu nerwowego
 • choroby układu krwionośnego
 • zaburzenia endokrynologiczne

Niższa temperatura występuje także u kotów po operacjach, na skutek działania narkozy i jest normalną reakcją. Jeśli jednak ten stan się utrzymuje, a ponadto występują inne objawy (np. wysięk z rany pooperacyjnej, drżenie ciała, bladość błon śluzowych), należy zgłosić się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii.

Obniżona temperatura u kotów — zarówno młodych kociąt, jak i dorosłych zwierząt — może być sygnałem bardzo groźnych chorób lub pogarszającego się stanu ogólnego organizmu. Podobnie jak gorączka, wymaga reakcji właściciela (konsultacji weterynaryjnej) oraz dokładnej obserwacji zwierzęcia. Każdy stan odbiegający od normy stanowi powód do niepokoju, zwłaszcza u starszych kotów i malutkich kociaków!

Warto mieć w domu termometr elektroniczny z elastyczną końcówką, by w razie zauważenia zmian w zachowaniu zwierzęcia (np. apatia, brak apetytu), móc szybko wykonać pomiar — to może być cenna wskazówka dla weterynarza oraz dla nas samych.


Hipotermia u kota — objawy i pierwsza pomoc

Hipotermia, czyli wychłodzenie organizmu, to pierwsza myśl, która kojarzy się nam z obniżoną temperaturą ciała u kota. Może być spowodowana przebywaniem na dworze w czasie niepogody i zdarza się zwłaszcza u bezdomnych, zaniedbanych zwierząt lub tych, które zgubiły się swoim właścicielom.

Objawy hipotermii to niska temperatura ciała (poniżej 37,8 stopni Celsjusza), słabe tętno i powolny oddech, utrata przytomności, sztywność mięśni, bladość błon śluzowych, drżenie, apatia, ciało zimne w dotyku.

Głęboka hipotermia (poniżej 27,8 stopni Celsjusza) może prowadzić do śpiączki i śmierci zwierzęcia. W przypadku skrajnie niskich temperatur należy szybko skontaktować się z lekarzem weterynarii i zastosować wszelkie środki, które pozwolą nam ogrzać kota.

Jak pomóc kotu, u którego podejrzewamy hipotermię?

 • zabierzmy zwierzę do ciepłego pomieszczenia i w miarę możliwości podnieśmy temperaturę we wnętrzu lub połóżmy zwierzę np. w pobliżu kaloryfera
 • małego kota możemy włożyć pod swoje ubranie, by ogrzać go ciepłotą własnego ciała
 • jeśli sierść jest mokra, należy osuszyć ją ręcznikami, ale robimy to powoli i delikatnie, płynnymi ruchami
 • warto wykorzystać koc lub poduszkę elektryczną, termofor lub butelkę z ciepłą wodą (tę ostatnią owijamy w ręcznik, aby nie poparzyć zwierzęcia)
 • możemy luźno owinąć zwierzę nagrzanym kocem lub ręcznikiem
 • podajemy do picia ciepłą (ale nie gorącą) wodę lub rosół
 • ostatecznie możemy spróbować ogrzewania ciepłym nawiewem z suszarki, ale zachowujemy ostrożność — kot może bać się hałasu. Strumień powietrza kierujemy na kocyk, którym owinięte jest zwierzę.
 • sprawdzamy temperaturę kilka razy w ciągu godziny, by monitorować stan zwierzęcia. Jeśli nie zauważamy poprawy, konieczna jest wizyta u weterynarza.
 • nie zanurzamy zwierzęcia w ciepłej wodzie i obchodzimy się z nim delikatnie!
 • jeśli stan kota stopniowo się poprawia, podajemy mu ciepły posiłek — dodatkowe kalorie będą zwierzęciu bardzo potrzebne.

Pamiętajmy, że artykuł internetowy nie zastąpi porady weterynarza i ma jedynie charakter informacyjny oraz edukacyjny. Każdy niepokojący symptom należy konsultować z zaufanym specjalistą, a w razie wystąpienia gwałtownych objawów — jak najszybciej zawieźć kota do lecznicy!
 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?