Reklama

Jak odżywiać sterylizowanego kota?

karmienie kota © Shutterstock

Nie sztuką wykarmić kota, sztuką go prawidłowo odżywiać, aby żył długo i zdrowo. Wbrew wielu uproszczeniom, nie jest to łatwe, bo każdy kot ma inne potrzeby, wynikające z jego stylu życia. Gdy decydujemy się na wysterylizowanie naszego kota, musimy mieć na względzie kilka aspektów związanych także z jego odżywianiem.

Przez Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz

aktualizacja dnia

Na czym polega sterylizacja kota? 

Sterylizacja kota to pozbawienie zwierzęcia zdolności do rozmnażania się, najpowszechniej poprzez przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Zabieg taki może być przeprowadzony w różny sposób, dlatego szczegóły powinieneś omówić ze swoim prowadzącym lekarzem weterynarii.

Przeważnie dokonuje się go tuż przed osiągnięciem lub tuż po osiągnięciu dojrzałości płciowej, ale tak naprawdę można go wykonać w każdym wieku. W wyniku przeprowadzenia zabiegu, dochodzi także do zmian w produkcji hormonów u kotów, co może przełożyć się na zmianę w ich zachowaniu i stylu życia.

Jak sterylizacja wpływa na zmiany w odżywianiu kota?

Na pierwszy rzut oka sterylizacja nie powinna wpływać na potrzeby żywieniowe kota. Bo przecież kot nie miał operowanego żołądka, ani jelit. Ale jeżeli nie będziemy na to zagadnienie patrzeć powierzchownie to zobaczymy, że w organizmie kota, wiele procesów będzie po zabiegu zachodzić inaczej po zabiegu.

Sterylizacja kota przełoży się na jego nawyki, codzienną rutynę i styl życia. Wiąże się między innymi ze zmianą poziomu hormonów w organizmie, które właśnie działają jak regulatory poziomu aktywności kota.

Kot po zabiegu sterylizacji, będzie miał niższe zapotrzebowanie na energię o 1/3, podczas gdy apetyt może mu wzrosnąć nawet o połowę.

Jak zmienia się zachowanie kotów po sterylizacji?

Po zabiegu sterylizacji koty często stają się ospałe ©Shutterstock

Zachowanie kotów robi się często stabilniejsze, wręcz koty stają się ospałe. Kocury będą miały mniejszą tendencję do włóczęgostwa, a kotka nie będzie wzdychać (i głośno miauczeć) w poszukiwaniu partnera podczas rujki. Koty z nudów, zmieniają swoje nawyki, stają się mniej ruchliwe i wręcz „zajadają” lub „zalizują” nudę.

Zwiększa się ryzyko przejadania się, bo trudniej jest osiągnąć kotu sterylizowanemu uczucie sytości. Z powodu zmiany nawyków i większej ilości czasu poświęconej samopielęgnacji przez kota, pojawia się tendencja do powstawania kul włosowych (także u kotów krótkowłosych).

Jak odżywić kocie ciało i ducha?

 Karta dla kota po sterylizacji powinna mieć odpowiednią kompozycję składników© Shutterstock

Odpowiedzialny opiekun kota, powinien swoimi wyborami równoważyć potencjalne zagrożenia związane ze zmianami w stylu życia jego ulubieńca. Do codziennej rutyny powinny wejść zabawy z wędką, a także posiłki interaktywne w ramach których kot musi wygrzebać sobie jedzenie z zabawki – interaktywnego karmnika.

Także ilość i rodzaj podawanej kotu karmy, powinna chronić sterylizowanego kota przed możliwością objadania się i tycia. Rada Naukowa FEDIAF stwierdziła, że głównym czynnikiem ryzyka nadwagi u kotów, jest nadmiar pokarmu i wysoka zawartość tłuszczu. 

Warto przyjrzeć się kompozycji karmy dla kota po zabiegu sterylizacji. Optymalnie poziom białka w karmie suchej dla kota po zabiegu sterylizacji powinien być wyższy niż 35%, a tłuszczu niższy niż 13%, tak jak w karmach dedykowanych dla kotów po zabiegu sterylizacji Purina® Pro Plan® Sterilised.

Jeśli nasz kot miewa dodatkowo problemy z powstawaniem kul włosowych w przewodzie pokarmowym (tzw. trichobezoarów), to warto zwrócić uwagę na poziom i rodzaj włókna pokarmowego (min. 3% włókna surowego). Odpowiednia kompozycja i ilość włókna, przekłada się na poprawę pracy jelit kota, dzięki czemu zmniejszy się tendencja do zaparć. 

Do diety każdego kota, a szczególnie po zabiegu sterylizacji, warto włączyć regularnie pokarm mokry (proporcjonalnie zmniejszając porcję karmy suchej). Wspomaga to pobranie wody z jedzeniem, zwiększa różnorodność posiłków, oraz wspomaga pracę układu wydalniczego. Także saszetki z karmą mokrą mogą być dostosowane do potrzeb kotów sterylizowanych, jak Purina® Pro Plan® Sterilised.

Pamiętaj! Kot po zabiegu sterylizacji nie musi być gruby i ospały.

Rolą właściciela jest, aby dostosować posiłki i ich rodzaj, do nowych zwyczajów i rutyny kota po zabiegu.

To że większość kotów sterylizowanych ma tendencję do przejadania się, nie oznacza że jeśli będziesz przestrzegał dawkowania jedzenia dla kotów sterylizowanych, to Twój kot też się roztyje. Tym bardziej, gdy będziesz zapewniał mu codzienną dawkę ruchu w zabawie.

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz