Gończy węgierski

Gończy węgierski
Gończy węgierski

Gończy węgierski to pies myśliwski, który może pracować samodzielnie, z dala od właściciela, sam lub w sforze. Wykorzystywany jest jako tropiciel dużej zwierzyny. Występuje w dwóch odmianach: krótkonożnej i wysokonożnej.

Podstawowe informacje o gończym węgierskim

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Gończy węgierski to krzyżówka psów madziarskich, węgierskich i polskich. To bardzo stara węgierska rasa, stworzona w celu dostosowania się do ciężkich warunków klimatycznych i różnych rodzajów terenu oraz typów polowania.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 1 : psy gończe

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 55 i 65 cm

Pies : pomiędzy 55 i 65 cm

Waga

Suka : pomiędzy 25 i 30 kg

Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Gończy węgierski to pies średnich rozmiarów, ale wzorzec wyróżnia także nieco większą odmianę rasy. Oczy są średniej wielkości, owalne i nieco skośne. Uszy osadzone na średniej wysokości, rozszerzają się w środkowej części, a następnie zwężają ku zaokrąglonemu końcowi. Ogon nisko osadzony. W spoczynku zwisa, dolna część wygięta jest do góry. Podczas polowania pies nosi ogon zwinięty na grzbiecie.

Ciekawostki

Niegdyś istniały dwie odmiany rasy – większa i mniejsza, przeznaczone do polowania na dużą lub małą zwierzynę. Obecnie mała odmiana krótkonożna praktycznie nie jest spotykana.

Charakter

 • 66%

  Czuły

  Gończy węgierski nie jest szczególnie towarzyski, ale potrafi zachowywać się bardzo czule wobec bliskich i znajomych osób.

 • 66%

  Lubi zabawę

  Pies ten lubi zabawy z rodziną, w szczególności te związane z tropieniem.

 • 66%

  Spokojny

  To zrównoważony pies, który w domu zachowuje się spokojnie, natomiast podczas pracy okazuje prawdziwą pasję.

 • 66%

  Inteligentny

  Gończy węgierski to wszechstronny i wytrzymały pomocnik. Dostosowuje się do każdego rodzaju polowania i do każdej zwierzyny.

 • 100%

  Łowca

  Początkowo psy tej rasy wykorzystywano do polowania na dużą zwierzynę, taką jak bawół, niedźwiedź, dzik czy jeleń. Odmiana mała, dziś niemal nieistniejąca, służyła do polowania w terenie zakrytym na małą zwierzynę, taką jak lisy czy zające, a także do polowania na kozy w skalistych regionach.

 • 100%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Gończy węgierski jest nieufny wobec nieznanych sobie osób.

 • 66%

  Niezależny

  Jak wiele psów gończych, ten także jest umiarkowanie niezależny. Może pracować samodzielnie, ale do dobrego samopoczucia potrzebuje regularnych kontaktów z właścicielem.

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Jeśli przyzwyczaimy szczeniaka do samotności w stopniowy i pozytywny sposób, może spokojnie znosić nieobecność właścicieli.

  • 33%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Gończy węgierski nie jest zbyt posłuszny – ma mocny i zdecydowany charakter. Naukę należy rozpocząć, gdy tylko pies trafi do naszego domu, by nie nabrał on złych nawyków.

   Najważniejsza jest socjalizacja, bo gończy węgierski łatwo może stać się nieuprzejmy zarówno dla ludzi, jak i dla swoich współbraci.

  • 100%

   Szczekliwy

   Gdy pies znajdzie ciekawy trop, szczeka żałosnym, wysokim tonem, co przypomina okrzyki.

  • 66%