Reklama

Naukowcy: psy naprawdę rozpoznają złych ludzi!

Pies_nos dog-wow © Shutterstock

Każdemu z nas zdarzyło się choć raz odczuwać niepokój w obecności drugiej, nieznanej nam osoby. Takie złe przeczucie nie jest racjonalne i niekiedy później okazuje się, że całkowicie się wobec tej osoby myliliśmy. Jeśli jednak chodzi o psy, ich intuicja naprawdę się sprawdza! 
 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Pies wywącha złość?

To, że psy wykorzystuje się do „wywąchiwania” bomb, narkotyków czy używa się ich zdolności do tropienia zaginionych ludzi, nie jest dla nikogo niespodzianką. Według badań opublikowanych w „Neuroscience and Biobehavioral Reviews” psy za pomocą swojego wyjątkowego węchu mogą także wyczuć to, że  dany człowiek jest nieżyczliwą i złośliwą osobą. 

Eksperyment z podłym wolontariuszem

Psy odmawiały przysmaku od osoby, która nie chciała pomóc drugiej©Shutterstock

Jak donosi TechTimes, aby sprawdzić, czy psy są w stanie wyczuć nieprzychylność w drugiej osobie, przeprowadzono kontrolowany eksperyment. 

W ramach badania psy przechodziły przez kilka inscenizacji. Polegała ona na tym, że jeden z wolontariuszy prosił drugiego o pomoc w otwarciu słoika. Pies był oczywiście obecny przy tej sytuacji. 

Wolontariusz, który miał pomóc, mógł zachować się na jeden z trzech sposobów: 

  • uprzejmie pomóc,
  • zachować neutralność, 
  • aktywnie odmówić pomocy. 

Po tym, jak pies obserwował całe zdarzenie, wolontariusz próbował dać psu smakołyk. Co się okazało? Otóż o ile ci, którzy pomagali oraz ci, którzy zachowali neutralność, mogli nakarmić psa bez problemu, o tyle z rąk osób aktywnie odmawiających pomocy, psy nie chciały przyjąć smakołyku. Tak, jakby wiedziały, że tej osobie nie należy ufać. 

Niezwykła psia intuicja

Eksperyment wykazał, że psy mają wyjątkowo wyczuloną intuicję. Były w stanie po samej jednokrotnej obserwacji zachowania ocenić czy dana osoba jest życzliwa, czy nie. Co więcej, to zachowanie nie dotyczyło przecież psa, tylko drugiego wolontariusza. Zatem nie chodzi o to, że pies czuje, że ktoś jest podły wobec niego, ale że ktoś jest niemiły w sytuacji z psem zupełnie niezwiązanej. 

„Badanie ujawniło dużą zdolność psów do rozumienia gestów i sygnałów wskazujących wysyłanych przez człowieka oraz umiejętność interpretowania ich w kontekście tego, czy dana osoba jest wiarygodna i można jej zaufać. Psy były też w stanie różnicować i dopasowywać swoje zachowanie względem osób, które wcześniej oceniły na podstawie obserwacji ich zachowania.” – napisano w podsumowaniu badań.  

Ufaj swojemu psu 

Dla właścicieli czworonogów wniosek z badań jest bardzo praktyczny. Jeśli zauważysz, że Twój pies jest nieufny wobec drugiej osoby, to zdaj się na jego intuicję i trzymaj się od tej osoby z daleka. 
 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz