Reklama

Labrador zaczyna rodzić szczenięta w rekordowym tempie. Godzinę później opiekunowie są w szoku

13_czarnych_szczeniakow_labradora_rekord dog-wow
© Youtube.com

Takiej klęski urodzaju opiekun Beau się nie spodziewał! 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 01.11.2019, 17:36, aktualizacja dnia 25.11.2021, 07:07

W przypadku labradorów średnia ilość szczeniaków w jednej ciąży to 5-8. Ta czarna suczka ze wschodniej Anglii powiła kilka dni temu 13 szczeniąt. Jest to jeden z największych miotów labradora w historii.*

Leah Barrett, opiekunka Beau, spodziewała się pięciu lub sześciu szczeniąt. Takie były przewidywania weterynarza na początku ciąży. Pod jej koniec oczekiwano już ośmiu szczeniąt, ale trzynastu nie spodziewał się nikt. 

Rekordowo szybki poród 

Sukcesy porodowe czarnej labradorki Beau to nie tylko ilość szczeniąt, ale również tempo, w jakim je rodziła. Według Barett szczeniaki wprost wylatywały z Beau. 

Byliśmy przygotowani na około 8 godzin porodu. Standardowo bowiem labrador rodzi 1 na godzinę. U Beau po 40 minutach porodu na świecie było już siedem małych labradorów! 

Trudności przy porodzie 

Niestety nie obyło się bez komplikacji. Podczas akcji porodowej odkleiło się łożysko i uniemożliwiło jednemu ze szczeniaków, wydostanie się z kanału rodnego. Kiedy opiekunom w końcu po 40 minutach udało się go wyciągnąć, ten już nie oddychał. 

Na szczęście Barett dobrze przygotowała się do porodu i wiedziała co zrobić.  Użyła sprzętu odsysającego, by usunąć wodę z płuc maluszka. Po około 10 minutach udało się przywrócić funkcje oddychania – mała sunia przeżyła. 

To dobrze, że przygotowałam się do tego porodu i dużo przeczytałam na ten temat. Inaczej, tej małej już by z nami nie było – mówi Leah. 

Cudem uratowana suczka dostała adekwatne imię – „Hope” (z ang. Nadzieja). 

Paloma Faith i Penelopa

W sumie na świat przyszło siedmiu chłopców i sześć dziewczynek. Wszystkie otrzymały imiona związane ze swoimi zachowaniami. 

Wśród szczeniąt, poza Hope, jest też Penelopa (która mocno prycha – tak jak bohaterka filmu „Penelope”), jest Paloma Faith (która próbuje śpiewać) oraz Stormy (Burza), który był ostatnim, najsłabszym z miotu. 

Daliśmy mu takie imię, by dać mu energię i siłę do walki o życie. – wyjaśnia Barett. 

Wszystkie szczeniaki mają się dobrze, choć opiekunowie mają z nimi sporo pracy. Beau nie ma wystarczającej ilości mleka dla całe gromadki, dlatego trzeba szczeniaki dokarmiać, a to jest praca na pełen etat (choć niejeden z nas chciałby taką mieć, prawda?).


*Rekord ilości szczeniaków w jednym miocie u psów należy do mastiffa neapolitańskiego z Wielkiej Brytanii. Na świat przyszły 24 szczeniaki (4 z nich przeżyły zaledwie kilka tygodni).