Reklama

kot lukrecjowy

Odkrycie rzadkich kotów salmiakki!

© FOA News / YouTube

Naukowcy odkryli nowe umaszczenie u kotów. Tak wygląda kot lukrecjowy

Przez Agnieszka Marczak Redaktor

Opublikowano

W odkryto Finlandii nowy kolor sierści u kotów. Nazwano go salmiakki, co po fińsku oznacza „słona lukrecja”.

Fascynujące odkrycie w świecie kotów pochodzi z Finlandii: oficjalnie zidentyfikowano nowy kolor sierści kotów, nazwany salmiakki lub słona lukrecja. 

Nazwa pochodzi od fińskiego przysmaku, słynnego z unikalnego smaku.

Dowiedz się, jakie są kolory umaszczenia u kotów

Odkrycie koloru salmiak u kotów

W 2007 roku w Petäjävesi, w środkowej Finlandii, po raz pierwszy zaobserwowano kota o wyjątkowej tonacji czerni, bieli i szarości.

Zobacz video:

Ten kolor, obecnie znany jako salmiakki, charakteryzuje się przejściem od czerni do bieli wzdłuż pojedynczego włosa. Po latach badań naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego niedawno oficjalnie zidentyfikowali ten kolor.

Genetyczne pochodzenie koloru

Zespół ekspertów odkrył, że niezwykły kolor salmiakki pochodzi z brakującej sekwencji w genomie kotów. Kolor ten jest recesywny, co oznacza, że kot może wyrażać tę tonację tylko wtedy, gdy odziedziczy mutację od obojga rodziców. 

Ten genetyczny szczegół sprawia, że koty salmiak są rzadkością w świecie felinologicznym.

Nazwa i znaczenie kulturowe

Nazwa salmiakki pochodzi od fińskich cukierków ze słonej lukrecji, produktu o długiej historii w kulturze fińskiej, uważanego za symbol narodowy. Ten przysmak, ze swoim charakterystycznym smakiem i kolorem, zainspirował nazwę nowej i wyjątkowej barwy sierści kotów.

Znaczenie odkrycia

Odkrycie koloru salmiak to nie tylko ciekawostka dla miłośników kotów, ale także ważny krok naprzód w zrozumieniu genetyki tych zwierząt. Identyfikacja nowych odcieni sierści może pomóc badaczom lepiej zrozumieć mutacje genetyczne i ich dziedziczenie.

Odkrycie "kota lukrecjowego" w Finlandii powiększa gamę kolorystyczną sierści kotów. Ta nowa tonacja, z jej sugestywną nazwą i unikalnym pochodzeniem genetycznym, z pewnością przyciągnie uwagę miłośników kotów i genetyków na całym świecie.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?