Reklama

Obserwacja dzikich kotów
© rbb24 Brandenburg nieuws, Stichting Natuurlandschappen Brandenburg - De Wildernisstichting

Rzadki gatunek dzikiego kota został uchwycony na nagraniu, jednak obrońcy zwierząt ostrzegają

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Pojawiły się potwierdzone dowody na to, że ten dziki kot ponownie pojawił się w Niemczech. Obrońcy zwierząt obawiają się jednak poważnego problemu.

Dla niemieckich badaczy to prawdziwa sensacja: żbik (Felis silvestris) powrócił do Brandenburgii w Niemczech – po około 200 latach. 

Pod koniec XVIII i w połowie XIX wieku gatunek ten był tak intensywnie tępiony, że w tym regionie uznano go za wymarły.

Zdjęcia, filmy, a także dowody genetyczne przekonująco potwierdzają, że żbik europejski (Felis silvestris) znów występuje na tych terenach. Pojawiły się jednak poważne obawy.

Zmień zdjęcie swojego pupila w dzieło sztuki!
Próbuję !

Sensacja: Żbiki w Brandenburgii

Według ministerstwa środowiska Brandenburgii, w listopadzie 2023 roku odnotowano obecność kilku osobników w regionach Fläming (Höher Fläming i Niederer Fläming) oraz Schorfheide. 

Zobacz video: Żbik uchwycony na fotopułapce w Polsce

Tylko w Höher Fläming naliczono dziewięć osobników, a kolejne trzy w Jüterbog. Wygląda na to, że zadomowiły się tam na stałe.

Fotopułapki zarejestrowały również młode żbiki. Ministerstwo zakłada, że ich populacja będzie się dalej rozrastać.

Obawy o hybrydyzację

Niemiecka Fundacja Ochrony Dzikich Zwierząt (Deutsche Wildtier Stiftung) wyraziła jednak zaniepokojenie. Z uwagi na bliskość żbików z ludzkimi osadami, obrońcy zwierząt obawiają się krzyżowania z bezpańskimi lub zdziczałymi kotami domowymi.

Takie mieszanie genów mogłoby zagrozić puli genowej ściśle chronionego żbika, ostrzega Deutsche Wildtier Stiftung na swojej stronie internetowej.

Wydaje się jednak, że żbiki i koty domowe do tej pory skutecznie się omijają. Genetycy zajmujący się ochroną przyrody stwierdzili jak dotąd stosunkowo niski poziom krzyżowania się w większości obszarów występowania żbików. Jednak w niektórych miejscach wskaźnik ten wyraźnie rośnie.

Jeśli ten trend się utrzyma, może zniweczyć wieloletnie wysiłki na rzecz ochrony tego gatunku.

Żbiki występują również w Polsce - głównie we wschodniej części Karpat. Według szacunków, na terenie naszego kraju może żyć około 200 osobników tego ściśle chronionego gatunku. 

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?