Reklama

Chłopiec_z_labradorem_jade
© Facebook.com/Love Ballymena

Chłopiec z zespołem Aspergera pisze wzruszające „podanie o psa”

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano aktualizacja dnia

Lewis Millar czekał na psa towarzyszącego od 4 lat. W końcu napisał tak wzruszającą prośbę o psa, że przydzielono mu go od razu, bez chwili wahania. 

10-letni Lewis Millar ma zespół Aspergera. Ma trudności z regulowaniem własnych emocji oraz odczytywaniem emocji innych osób. Z tego powodu często wchodzi w konflikty z dziećmi i dorosłymi. Ma też wysoki poziom niepokoju, który utrudnia mu normalne funkcjonowanie. 

„W nocy często słyszy odgłosy, których nie ma” – wyjaśnia jego matka Danielle Cooper. „Poza tym, jest normalnym żywym dzieckiem, które uwielbia aktywność. Może grać w piłkę godzinami. Lubi biegać, skakać, huśtać się” – dodaje.

Lewis czekał na to, by organizacja Assistance Dogs Northern Ireland (ADNI) przydzieliła mu psa już od czterech lat i nie mógł się doczekać. 
W końcu, Danielle namówiła chłopca, by napisał do organizacji list wyjaśniający, dlaczego chciałby mieć psa. 

Wzruszający list chłopca z aspergerem 

Kiedy Geraldine McGaughey z organizacji ADNI przeczytała list, prawie się rozpłakała. Lewis napisał w liście, że gdyby miał psa, to nie bałby się już więcej sam kłaść się spać i schodzić na dół w nocy, kiedy jest głodny bądź chce pooglądać telewizję. 

„Będę go karmił i troszczył się o niego, bo będę go kochał bardziej niż cokolwiek innego” – pisze chłopiec. „To byłby mój Super Pies. Pewnie nawet nie bałbym się iść do lasu, gdybym go miał. Kocham psy najbardziej na świecie”. 

Psy towarzyszące dla dzieci z aspergerem 

Dla dziecka z zespołem Aspergera pies towarzyszący pełni bardzo ważne zadanie. Po pierwsze, dzieci z tym zaburzeniem mają tendencję do tego, by uciekać, jeśli coś je wystraszy. Jeśli dziecko wychodzi z domu z psem, ma na ramionach plecak, który jest połączony smyczą z psem. W przypadku, kiedy dziecko się przestraszy, pies siada i uniemożliwia mu ucieczkę. 

Po drugie, obecność psa wpływa na dziecko kojąco. Z czasem, kiedy para zaprzyjaźnia się, u dzieci poziom niepokoju się redukuje, lepiej radzą sobie z regulowaniem emocji. 

Lewis dostaje Jade 

ADNI po przeczytaniu listu postanowiło natychmiast przydzielić dziecku psa. W rodzinie Cooperów jeszcze przed świętami, pojawiła się Jade – czarna, śliczna labradorka. Mama Lewisa potwierdza, że pies zaprzyjaźnił się już z wszystkimi członkami rodziny (Lewis ma kilkoro rodzeństwa). 

 

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?