Faktycznie, zaobserwowane na niej zwierzę jest dla naszej szerokości geograficznej zupełnie nietypowe.
Co to za zwierzę?
To, co widać na nagraniu opublikowanym przez fundację SAVE Wildlife Conservation Fund Poland w social mediach, to wilki. Nietypowe jest to, że są całkowicie czarne.
W Polsce i Europie ten kolor umaszczenia u wilków nie występuje. Spotykane są głównie w Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Na zdjęciach w Polsce udało się wyłapać dwa takie osobniki.
Jest to bardzo niestandardowe, bo polskie wilki mają szare futro z ewentualnymi akcentami rudości i czasem jedynie czarnymi elementami.
Fotopułapkę zastawiła Joanna Toczydłowska, która zajmuje się w Polsce tropieniem wilków. Jak sama mówi, w pierwszym odruchu była pewna, że to psy.
Skąd czarne wilki w Polsce?
Według specjalistów z fundacji, umaszczenie czarnego wilka powstało prawdopodobnie na skutek skrzyżowania setki lat temu wilka szarego i psa domowego. Tego typu umaszczenie jest rzadkie, a daje wilkom szczególna korzyść – silniej uodparnia je na nosówkę.
Teraz fundacja chce przeprowadzić kosztowne badania DNA odchodów zwierząt z fotopułapki, które pozwolą sprawdzić pochodzenie wilków i to czy bliżej im do wilków z Yellowstone, czy do Burka z sąsiedztwa.
Na badania potrzeba kilkanaście tysięcy złotych.
Międzynarodowe zainteresowanie mediów
Zdjęciem czarnych wilków w Polsce zainteresowały się nawet światowe media. Amerykanie dziwią się, że „ich” wilki występują w Polsce. Aby jednak potwierdzić, że to faktycznie krewni amerykańskiej odmiany, potrzebne będą badania.