Reklama

Rademenes czuwa przy zwierzętach wybudzających się z narkozy
© Facebook.com/schronisko.bydgoszcz

Rademenes: kot z Bydgoszczy o niezwykłych zdolnościach, którym zachwycił się świat!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Rademenes to niezwykły kot pełen empatii, choć sam nie zaznał jej w życiu wiele. Właściciele chcieli go uśpić, gdy zachorował. Dziś kot jest otoczony miłością… którą stara się przekazać innym cierpiącym zwierzętom!

Czarny kot Rademenes trafił do bydgoskiego schroniska dla zwierząt jako kocię. Był przewlekle chory – cierpiał na silne dolegliwości skórne, z grzybicą na czele.

„Do uśpienia”

Choć tak mały, choroba szybko sprawiła, że w dużym stopniu wyłysiał. Jego właściciele nie udali się jednak do lecznicy po diagnozę i program terapii, lecz po to, by uśpić kociaka. 

Przyjmująca małego pacjenta lekarz weterynarii nie zdecydowała się na eutanazję. Choroba była przewlekła, trudna, ale nie niemożliwa do wyleczenia – trzeba było spróbować.

Początkowo kotek nazywany bywał „Nubuk”, ponieważ zamiast futerka w wielu miejscach miał tylko odsłoniętą, miękką, delikatną skórę. W najgorszym momencie choroby kot miał całą łysą główkę. 

Miał jednocześnie wielką wolę życia, mnóstwo wdzięczności i kociej radości. Był prawdziwie magiczny, niczym Rademenes – bohater serialu „Siedem życzeń”– którego imię otrzymał.

Rademenes odkrywa swe powołanie

Gdy podjęto decyzję o zmianie leków u kocurka, nareszcie leczenie zaczęło przynosić efekty. W międzyczasie zauważono, że Rademenes jest bardzo przyjaźnie nastawiony do innych pacjentów. 

Nie boi się psów, nie wchodzi w konflikty z innymi kotami. A i na ludzi działa jak balsam. Stał się pięknym kocurkiem, który podchodzi absolutnie do każdego.

Kot-pielęgniarz

Rademenes próbuje wspierać inne zwierzęta, które zostają w gabinecie na zabiegi. Zawsze układa się przy pacjentach poddanych wcześniej kastracji.

Wtula się w wybudzającego się zwierzaka, dodając mu ciepła i otuchy. Podchodzi także do innych zwierząt będących pod wpływem narkozy.

Czy to empatia? To możliwe, gdyż zarówno psy, jak i koty mają bardziej rozwinięty umysł, niż nam się wcześniej wydawało. Ten odpowiedni poziom rozwoju potrzebny jest, aby stwierdzić, że dane zwierzę potrafi wczuć się w sytuację drugiego. 

Niezależnie od rozważań teoretycznych, Rademenes – maskotka bydgoskiej lecznicy schroniskowej – jest kotem zadziwiającym i kochanym przez wszystkich.

Mruczek ma swój profil na Facebooku, który śledzi blisko 7000 osób z całego świata. Pisały o nim między innymi włoska La Stampa i portal boredpanda.

Jesteśmy z Ciebie dumni, Rademenesie! 

Źródło: natemat.pl

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?