Reklama

Czworonożni bohaterowie 11 września: nie zapominajmy o nich

pies i strażak dog-sad © Facebook @Angeli a 4 Zampe Cinofilia da soccorso

Dziś mija już 20 lat od pamiętnego ataku terrorystycznego na World Trade Center. W dramatycznej akcji ratunkowej kluczową rolę odegrali również czworonożni bohaterowie.

Przez Redakcja Wamiz

Opublikowano , aktualizacja dnia

Myśląc o tragicznych wydarzeniach z 11 września 2001 roku, dziś chcemy również upamiętnić odwagę blisko tysiąca psów-ratowników, które straciły życie w tej katastrofie. 

Choć nie ma ich już z nami, z pewnością wciąż żyją w sercach swoich opiekunów. Psy ratownicze często pozostają w cieniu wydarzeń, mimo to ich rola jest bardzo ważna. Warto o tym pamiętać i wiedzieć, na czym polega ich praca.

Psi bohaterowie 11 września

Ponad 400 psów, w tym owczarki niemieckie, dobermany, golden retrievery, labradory ruszyło wśród dymu i gruzu na poszukiwanie żywych osób.

Psy służyły nie tylko u boku straży pożarnej wśród pozostałości po eksplozji w World Trade Center, ale także w Pentagonie i Shanksville, gdzie miała miejsce katastrofa lotu United Airlines 93. Łącznie w czasie ataków terrorystycznych z 11 wrzesnia wzięło udział blisko 1000 czworonogów, co jest największą tego typu mobilizacją psów ratowników w historii.

Wspomnienie, które łamie serce 

Tylko 50 z nich zdołało wyjść z tej katastrofy cało, pozostałe psy straciły życie próbując ratować poszkodowanych.

Wśród nich Ricky, mały terier, które był w stanie wcisnąć się w ciasne przestrzenie w poszukiwaniu ludzi Trakr, owczarek niemiecki z Kanady, który przez dwa dni przeczesywał budynki - potem umarł z powodu wdychania nadmiaru dymu, wycieńczenia i poparzeń. Riley, 4-letni golden retriever, któe przeszukując hałdy gruzu pomógł zlokalizować ciała kilku strażaków.

W tym roku, Amerykański Kennel Club poświęcił psom bohaterom z 11 września wystawę w swoim muzeum w Nowym Jorku.

Chociaż wśród zniszczeń nie było wielu ocalałych, oddanie psów ratowników było wsparciem i inspiracją dla strażaków i pracowników ratownictwa medycznego. Dlatego pamiętajmy również o nich!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz