Reklama

rudy kot na śniegu
© Shutterstock

Czy koty marzną? Jak je chronić w czasie zimy?

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Czy koty boją się zimna i śniegu? Czy marzną w czasie zimy, jeśli wychodzą na zewnątrz? I czy mogą zachorować lub przeziębić się, gdy temperatury spadają? Odpowiadamy. 

Czy koty marzną zimą?

Opiekunowie kotów powinni wiedzieć, że dzięki wyższej temperaturze ciała (średnio 38,5°C), koty tolerują zimno lepiej niż my, ludzie. Jeżeli Twój kot jest przyzwyczajony do zabaw na świeżym powietrzu, w zimie być może nadal będzie wychodzić na zewnątrz. Nie musisz się jednak martwić, bo robi to świadomie. Jeśli tylko będzie potrzebował się ogrzać, sam wróci do domu.

Dlatego ważne jest, aby, gdy tylko zechce, mógł wrócić na kanapę lub w swoje miejsce przy kominku, umożliwi mu to na przykład klapka w drzwiach.

Czy śnieg jest niebezpieczny dla kota?

Jeżeli Twój kot jest poszukiwaczem przygód i uwielbia zabawy w śniegu, po powrocie zadbaj o poduszki na jego łapach. Są one bowiem bardzo wrażliwe i mogą ulec uszkodzeniu, jeśli zwierzak zbyt długo chodzi po śniegu lub po powierzchni posypanej solą drogową.

Kiedy wróci z eskapady, wytrzyj mu łapy, opłucz je ciepłą wodą, a w razie potrzeby zastosuj balsam regenerujący.

Gdy zimno powoduje ból u kotów

kot spi przy oknie

©Shutterstock

Zimą, kiedy temperatury spadają, nasi czworonożni przyjaciele mogą odczuwać ból spowodowany np. reumatyzmem lub artrozą. Dlatego unikajmy pozostawiania kota w pobliżu okien, drzwi i innych źródeł przeciągów. Najlepiej umieścić jego legowisko przy grzejniku.

Jeśli Twój kot zacznie kaszleć, możliwe, że się przeziębił, ale może to być również inny wirus. Zatem szybko zabierz go do weterynarza.

Dieta odpowiednia w zimie

Jeśli Twój kociak spędza dni w cieple, nie musisz niczego zmieniać w jego diecie. Jeżeli jednak nie może się powstrzymać przed wyjściem na zewnątrz pomimo zimna, warto podawać mu posiłki bogatsze w białko. Mile widziane będą ryby i mięso, szczególnie jeśli kot jest młody lub jest już staruszkiem.

Pamiętaj też, by kot zawsze miał wodę do picia. Domowe ogrzewanie może wysuszyć powietrze i spowodować odwodnienie.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

4 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?