Reklama

Jak zadbać o długotrwałe zdrowie kota sterylizowanego?
© Shutterstock

Jak zadbać o długotrwałe zdrowie kota sterylizowanego?

Przez Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz Zootechnik

aktualizacja dnia

Ponad połowa kotów zamieszkujących Polskie domy jest poddawana zabiegowi kastracji lub sterylizacji, dzięki czemu trwale nie może się rozmnażać. Zabieg ten poprawia jakość i wydłuża długość życia naszych kotów, jednak wpływa na obniżenie ich spontanicznej aktywności i zwiększa tendencję do obżarstwa i tycia. Dowiedz się jak codziennie karmiąc sterylizowanego kota, zadbać o jego długotrwałe zdrowie.
 

Jak dbać o zdrowie sterylizowanego kota?

U większości sterylizowanych kotów powinniśmy kontrolować ich dietę, gdyż w wyniku zmian w organizmie po zabiegu zmieniają się ich potrzeby. Koty po zabiegu sterylizacji mają tendencję do tycia, gdyż potrzebują mniej energii, a jednocześnie łatwiej się przejadają.

Dlatego najlepiej sięgać po produkty specjalnie wspomagające uczucie sytości, wyższym poziomem białka oraz włókna pokarmowego. Niektóre karmy dla kotów sterylizowanych, wspomagają także profilaktykę najczęstszych chorób układu wydalniczego.

Taką karmą o potwierdzonej skuteczności klinicznej jest karma Purina ® Pro Plan® Sterilised dla kotów dorosłych, zarówno sucha jak i mokra, która z powodzeniem może być podawana przez całe życie kota.

Pełnoporcjowe karmy bytowe mokre (saszetki Purina® ProPlan® Nutrisavour™ Sterilised) i suche z linii PRO PLAN® Sterilised, zostały specjalnie skomponowane, aby spełnić zapotrzebowanie pokarmowe kotów po zabiegu, jednocześnie chroniąc ich zdrowie poprzez:

  • wspomaganie zdrowia dróg moczowych – regularne jedzenie karmy wspomaga ochronę przed wytrącaniem się kamieni moczowych oraz osiągnięcie optymalnego pH moczu kota w bezpiecznym zakresie w którym nie formują się nowe kamienie, 
  • utrzymanie prawidłowej sylwetki i masy ciała kota – wysokobiałkowa kompozycja karmy (sucha: >40%, mokra: >12%) i umiarkowany poziom tłuszczu (sucha: ok. 12%, mokra: ok. 3%), wspomaga zachowanie prawidłowej sylwetki, 
  • optymalny poziom umięśnienia – karma dostarcza wysokiej jakości białko pochodzące z nawzajem uzupełniających się surowców z przewagą indyka lub łososia (na pierwszym miejscu w składzie karmy).

Zdrowie nerek sterylizowanego kota

©Shutterstock

Ponieważ z natury koty są zwierzętami jedzącymi pokarm wysokobiałkowy, obciąża to jego układ wydalniczy, który się przez to szybciej zużywa i starzeje. Dlatego, nawet co trzeci kot dojrzały ma problemy z nerkami.

Karma Purina® Pro Plan® to jedyna karma pełnoporcjowa, wzbogacona w specjalne formuły o sprawdzonej skuteczności klinicznej w długotrwałych badaniach z udziałem kotów. 

Karma funkcjonalna Purina® ProPlan® Sterilised zawiera sprawdzoną klinicznie kompozycję składników OPTIRenal™, która chroni układ wydalniczy Twojego kota. W skład zastrzeżonej formuły wchodzi połączenie unikalnych składników na odpowiednim poziomie: aminokwasu argininy, przeciwutleniaczy oraz kwasów Omega 3 (głównie EPA).

Już po 6 tygodniach jedzenia karmy Purina® ProPlan® Sterilised OPTIRenal™ w moczu kotów obniża się poziom wolnych rodników, powstających podczas filtrowania krwi. Dzięki temu kocie nerki są dłużej sprawne, a nasz kot cieszy się dłużej zdrowiem. 

Zdrowie dróg moczowych sterylizowanego kota

Warto pamiętać, że głównym czynnikiem ryzyka chorób górnych dróg moczowych u kotów jest otyłość oraz stres. Kamienie w układzie moczowym krystalizują, gdy jest ich za dużo, a dostają się tam z krwi, do której docierają z nadmiarem w pokarmie.

Stąd jednym z najważniejszych zaleceń dla sterylizowanych kotów, jest przestrzeganie i kontrolowania podaży odpowiedniej porcji jedzenia w diecie o zrównoważonej zawartości składników odżywczych i mineralnych.

Kluczem do zdrowego pęcherza sterylizowanego kota jest prawidłowa masa ciała i małe porcje jedzenia.

Czym karmić kota który miał kamicę moczową?

©Shutterstock

Często pojawia się pytanie czy kotu, który chorował na kamicę, można podawać normalną karmę po wyleczeniu? Okazuje się że można, ale nie wszystkie karmy będą się do tego tak samo dobrze nadawały. Karmy Purina ® Pro Plan® Sterilised jak potwierdziły badania z udziałem kotów, zapewniają bezpieczeństwo urologiczne, czyli jedzące ją w odpowiednich ilościach koty pijące wodę miały metastabilny mocz dla powstawania kamieni. 

Metastabilny mocz u sterylizowanego kota, to taki w którym zmierzono współczynniki świadczące o potencjale powstawania kamieni i są one niekorzystne dla formowania się nowych kamieni moczowych, a już istniejące nie powiększają się. Ze względu na to, że tak ważne jest rozcieńczenie moczu, warto karmić koty także mokrą karmą z którą pobierają więcej wody.

Niestety badania nie potwierdzają, aby karmienie wyłącznie mokrym pokarmem chroniło koty przed chorobami dolnych dróg moczowych. Na osiągnięcie parametru metastabilności wpływa oprócz rozpuszczenia moczu, wiele innych parametrów.

Jak karmić kota po sterylizacji? 

Dzienna porcja jedzenia dla przeciętnego kota (ważącego ok. 4 kg) to albo ¾ filiżanki suchej karmy albo ok. 3 saszetki jedzenia mokrego, jeżeli dajemy jedno i drugie musimy proporcjonalnie zmniejszyć np. 1 saszetka karmy mokrej i ½ filiżanki suchej karmy.

U kotów niechętnie pobierających wodę polecamy karmienie funkcjonalną karmą wilgotną w saszetkach Purina® ProPlan® Nutrisavour™ Sterilised. Kot jedzący wyłącznie suchą karmę może wypić dziennie nawet cały kubek wody, dlatego należy mu dostarczyć odpowiednio dużą miskę, albo dostawić drugą w miejscu w którym lubi obserwować terytorium (np. na parapecie).

Artykuł sponsorowany

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?