Reklama

Sofa dla psa
© Shutterstock

Materac, igloo czy sofa dla psa? Jak wybrać idealne legowisko?

Redakcja

aktualizacja dnia

Znalezienie komfortowego i estetycznego posłania dla pupila nie jest najłatwiejszym zadaniem. Producenci prześcigają się w pomysłach, proponując m.in.: ekskluzywne sofy dla psa, miękkie materace czy stylowe igloo. Jak wybrać idealne legowisko dla czworonoga? 

Wybór legowiska dla psa należy dokładnie przemyśleć – w przeciwnym razie pupilowi może być w nowym posłaniu po prostu niewygodnie. Opiekun powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie zdrowotne, higieniczne oraz komfort zwierzęcia. Producenci akcesoriów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i oferują wiele produktów. Dzięki temu każdy właściciel czworonoga znajdzie produkt dopasowany zarówno do potrzeb psa, jak i do własnego gustu.

Legowisko-kanapa dla psa – jak wybrać?

Shutterstock

Dorosły, zdrowy pies potrzebuje 14–16 godzin snu, a szczeniak około 18 godzin snu na dobę. Aby sen był zdrowy i regenerujący, trzeba zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki, m.in. poprzez wybór odpowiedniego legowiska. Decydując się na zakup posłania dla psa, warto uwzględnić kilka ważnych zmiennych.

  • Rozmiar psa – aby mógł komfortowo ułożyć się na legowisku, musi być ono dopasowane do jego rozmiaru. Psa najlepiej jest zmierzyć (jego długość i szerokość) wtedy, gdy odpoczywa lub śpi w pozycji leżącej na boku. 
  • Bezpieczny zapas – do uzyskanych wymiarów psa należy doliczyć dodatkowe 10 lub 20 cm. Dzięki temu mamy pewność, że pies będzie mógł swobodnie wyciągnąć się.
  • Pozycja podczas snu – warto zwrócić uwagę na to, jaka jest ulubiona pozycja zwierzęcia podczas snu. Będzie to miało duże znaczenie podczas wyboru konkretnego modelu. Na przykład psu, który lubi spać zwinięty w kulkę, powinna przypaść do gustu kanapa. Dla psa natomiast, który leży wyciągnięty na boku, warto kupić miękkie legowisko w postaci materaca.
  • Materiał – posłanie powinno być wykonane z przyjemnej w dotyku i wytrzymałej tkaniny. Należy wziąć pod uwagę fakt, że pies może bawić się na legowisku, więc dobrze, aby było wykonane z odpornego materiału, który ponadto łatwo się pierze bądź czyści – znacznie ułatwi to utrzymanie higieny. Warto zwrócić też uwagę na posłania typu Dry Bed. Są wykonane z materiałów bardzo dobrze izolujących wilgoć. Łatwo utrzymać je w czystości – nawet wtedy, gdy kładą się na nich psy po kąpieli czy spacerze w deszczowe dni.

Dobór odpowiedniego posłania dla psa to nie tylko kwestia komfortu zwierzęcia oraz estetyki produktu. Wygodne, odpowiednich rozmiarów posłanie, wykonane z bezpiecznych materiałów, na którym pies chętnie przebywa, zabezpiecza zwierzę m.in. przed powstawaniem popularnych zwłaszcza u psów ras dużych i olbrzymich modzeli – suchych, twardych, popękanych zgrubień w okolicach łokci, z których mogą sączyć się płyny. Powstają w wyniku mechanicznego podrażnienia skóry podczas kładzenia się, leżenia czy wstawania. Nieodpowiednie podłoże, takie jak beton, terakota czy twarde klepisko w kojcu, sprzyjają powstawaniu zmian. Warto o tym pamiętać, wybierając posłanie dla psa.

Ekskluzywna sofa dla psa 

Sofy, czyli legowiska z podwyższonymi bokami, są odpowiednie dla wszystkich ras psów. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować je do wymiarów pupila.

Kanapy dla psa dostępne są w wielu wzorach i kolorach – mebel można dopasować do wystroju mieszkania. Wielu producentów oferuje też możliwość ozdobienia legowiska imieniem pupila. Niektóre modele są wyposażone w wyjmowany materac, który można prać w pralce. Sofy zwykle wykonuje się z antybakteryjnych i antyalergicznych materiałów. Dostępne są też posłania typu Dry Bed.
Sofy najlepiej sprawdzają się w przypadku psów, które lubią mieć widok na otaczającą je przestrzeń.

Igloo – przytulne legowisko dla małego psa

©Shutterstock

Igloo to częściowo zamknięte posłanie, wyposażone w daszek i podwyższoną przednią krawędź. Pozwala psu odseparować się od domowego zgiełku. Większość legowisk tego typu można prać w pralce. Wykonane są z materiałów odpornych na uszkodzenia i nieabsorbujących zapachów. Wiele modeli posiada dodatkowe, ozdobne elementy, np. wstążki, kokardki czy miejsce na tabliczkę z imieniem pupila.
Legowiska tego typu przeznaczone są przede wszystkim dla małych i średnich psów – zwłaszcza tych nieco bojaźliwych, które potrzebują własnej przestrzeni.

Materac, czyli łóżko dla dużego psa 

Materac dla psa nie posiada zadaszenia ani podwyższanych krawędzi. Dzięki temu zwierzę może się na nim swobodnie wyciągnąć. Ten model legowiska polecany jest przede wszystkim psom dużych ras. Wiele tego typu posłań wykonanych jest z wyjątkowo wygodnej pianki, która zapamiętuje kształt ciała zwierzęcia. Wskazane są zwłaszcza dla dużych psów, które często cierpią na dolegliwości ze strony aparatu ruchu. 

Materace zwykle wykonywane są z wytrzymałych, wodoodpornych materiałów. Dobrze, jeżeli jest możliwość zdjęcia pokrowca i prania go w pralce. Ten typ legowiska zwykle nie posiada ozdób, jednak na rynku znaleźć można modele w niemalże wszystkich kolorach i wzorach.
Posłanie tego typu stworzone zostało przede wszystkim z myślą o psach, które lubią spać w pozycji leżącej na boku, a jednocześnie chcą mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu.
 
Wybierając rodzaj legowiska dla psa, warto pamiętać, że każde zwierzę, podobnie jak człowiek, ma indywidualne preferencje, jeśli chodzi o pozycję podczas snu. Równie ważną kwestią, co wybór legowiska, jest jego odpowiednie umiejscowienie, więcej na temat optymalnej lokalizacji psiego posłania przeczytasz tutaj. Znajomość zachowań czworonoga pozwala właścicielowi reagować na jego potrzeby.

 Magdalena Apelt (zoopsycholog, trener psów, instruktor fitness dog)
 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?