Reklama

legowisko dla labradora
© Shutterstock

Legowisko dla labradora. Jak wybrać posłanie dla dużego psa?

Redakcja

aktualizacja dnia

Labradory to duże psy, potrzebują zatem sporo miejsca. Posłanie dla zwierzęcia takich rozmiarów powinno być nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale również wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. O czym należy pamiętać, wybierając legowisko dla psa tej rasy?

Kennel klatka – dobry pomysł na legowisko dla labradora

Każde zwierzę potrzebuje nie tylko towarzystwa człowieka i wspólnej zabawy, ale także kawałka swojej przestrzeni. Większość psów lubi odpoczywać w ciasnym i osłoniętym miejscu. Czworonogi czują się w odgrodzonej przestrzeni bezpiecznie, dlatego też dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy pies dopiero przyzwyczaja się do nowych właścicieli, jest kennel klatka.

Aby pies ją zaakceptował i czuł się w niej komfortowo, należy go do nowego legowiska przyzwyczaić. Na początku klatka powinna być cały czas otwarta, aby zwierzę mogło do niej swobodnie wchodzić i z niej wychodzić – każde zainteresowanie legowiskiem warto też nagrodzić np. smakołykiem. Nigdy natomiast nie należy zmuszać pupila do pozostawania w klatce. Nie można także wykorzystywać jej do wymierzania kary za nieodpowiednie zachowanie. Nowe legowisko ma budzić jedynie pozytywne skojarzenia, aby pies chętnie z niego korzystał.

Przy zakupie kennel klatki trzeba zwrócić jeszcze uwagę na jej rozmiar – powinna być dopasowana do wielkości labradora (pies musi mieć tyle miejsca, by był w stanie się w niej wyprostować, wygodnie położyć na boku czy obrócić się). Zdecydowanie nie powinno się przyzwyczajać czworonoga do spania z właścicielami, ponieważ zacznie traktować łóżko, jak swoje legowisko.

Maty – uniwersalne legowiska dla labradora

Maty dla psów to jedne z najbardziej uniwersalnych legowisk. Są miękkie, estetyczne i dostępne w bardzo wielu rozmiarach, dzięki czemu właściciele bez problemu mogą wybrać odpowiednie posłanie. Dobrej jakości dywaniki wykonywane są z tkanin, które odprowadzają na zewnątrz wilgoć, co znacznie ogranicza możliwość pojawienia się na skórze psa odleżyn czy odparzeń, na które narażone są w sposób szczególny starsze zwierzęta, spędzające dużo czasu w pozycji leżącej. Niektóre maty mają również właściwości antybakteryjne. W ten sposób zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów na powierzchni legowiska, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych psów, z gęstą sierścią, które regularnie wychodzą na podwórko. Dywaniki dla psów najczęściej wyposażone są także w powłokę antypoślizgową, dzięki której nie przesuwają się po podłodze.

Najważniejsze, aby legowisko było nie tylko wygodne dla psa, ale również łatwe w utrzymaniu czy przenoszeniu. Warto postawić na tkaniny, które można prać w pralce i łatwo oczyścić z nadmiaru sierści.

A może kanapa?

Legowisko w kształcie kanapy jest ciekawą propozycją dla tych, którzy szukają wygodnego i stylowego posłania dla swojego pupila, które można przy tym dopasować do wnętrza mieszkania. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ psia kanapa składa się zwykle z wyjmowanego materaca oraz podstawy o podwyższonych bokach. Niektóre modele posiadają również nóżki. Są dostępne w wielu kształtach, wzorach i kolorach, ale należy się liczyć z większym wydatkiem niż w przypadku maty.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się legowiska wykonane z ekologicznej skóry. Materiał ten jest bardzo praktyczny (nie zostaje na nim sierść, nie przesiąka nieprzyjemnym zapachem) i wygodny w czyszczeniu.

Legowisko ortopedyczne dla labradora

Legowiska ortopedyczne to szczególny rodzaj posłania przeznaczony dla dużych psów, które mają problemy z aparatem ruchu. Wykonywane są ze specjalnego materiału - pianki z funkcją memory foam, która dopasowuje się do kształtu ciała psa i w ten sposób odciąża kręgosłup oraz stawy. Niestety na problemy ortopedyczne narażone są zwłaszcza duże psy, otyłe, starsze lub te, które w młodości nie były żywione we właściwy sposób. Ten typ legowiska umożliwia im nie tylko komfortowy wypoczynek, ale zmniejsza ból i ogranicza problemy z poruszaniem się.

Jak dobrać legowisko dla psa w rozmiarze XXL?

Labradory zaliczane są do dużych i masywnych ras. Waga dorosłego psa waha się w przedziale 25–40 kg. Niestety rasa ta ma również skłonność do nadwagi, zwłaszcza jeśli właściciele zaniedbują zasady właściwego karmienia pupili. Jakie legowisko będzie odpowiednie dla wyjątkowo dużego labradora? Oczywiście w rozmiarze XXL.

Duże legowiska dla psów mają zwykle kształt kanapy lub płaskiego materaca i wykonane są z tkanin odpornych na zniszczenia. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest cordura – wykonuje się z niej m.in. plecaki turystyczne czy wzmocnienia odzieży technicznej. Posłania dla ciężkich psów wypełniane są też odporną na odkształcenia pianką poliuretanową.

Wybór legowiska dla labradora nie może być dziełem przypadku. Opiekun, podejmując decyzję o zakupie, powinien wziąć pod uwagę rozmiar i wagę pupila, stan jego zdrowia, usposobienie, a także funkcjonalność posłania. Każdy zwierzak powinien mieć wydzieloną własną przestrzeń, gdzie będzie mógł odpocząć i zregenerować siły.

Konsultacja: Milena Kostrubiec - zoopsycholog i trener psów

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?