Reklama

piesek cavapoo
© Shutterstock/ Steven B Gold

Cavapoo - miks rasy cavalier king charles spaniel i pudla

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Świadome łączenie poszczególnych ras psów staje się coraz bardziej popularne wśród hodowców psów. Jednym z ciekawszych i bardzo udanych połączeń jest rasa cavapoo. Psy tej rasy są jeszcze stosunkowo mało popularne, ale zyskują coraz więcej zwolenników. Ostatnio szczenię tej rasy przyjęli pod swój dach Anna i Robert Lewandowscy. Czy się charakteryzuje rasa cavapoo? Przeczytaj.

Rasa hybrydowa - jak powstał cavapoo? 

Pies cavapoo powstał poprzez skrzyżowanie ras cavalier king charles spaniel oraz pudla miniaturowego (rzadziej pudla średniego).

Cavapoo nazywane są także cavadoodle lub krócej – cavoodle. Rasa nie jest oficjalnie uznawana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale), a zatem również przez ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce).

Rasa cavapoo po raz pierwszy pojawiła się w późnych latach 90’ w Australii i szybko zawędrowała do Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce nie jest jeszcze popularna, choć może się to zmienić za sprawą Roberta Lewandowskiego. To właśnie mały cavadoodle trafił pod dach Lewandowskich

Cavapoo - wygląd

Cavapoo jest psem małych rozmiarów. Ich wysokość w kłębie waha się od około 22 do 35 cm.

Masa ciała może wahać się od 3 do aż 11 kilogramów, co jest uzależnione od rodzica – konkretnie odmiany pudla. Pieski te dziedziczą miękką, kędzierzawą lub jedwabistą sierść, o której mówi się, że jest hypoalergiczna.

Nie oznacza to jednak, że czworonóg rasy cavapoo nie uczula zupełnie. Po prostu gubi mniej sierści i naskórka, który wywołuje reakcję alergiczną. Przewidywana długość życia to 10 – 15 lat, podobnie jak u innych małych ras psów.

cavapoo w górach
©Shutterstock

Cavapoo występuje w szerokiej gamie umaszczeń. Najczęściej spotykane kolory sierści to:

  • Złoty (morelowy lub kremowy)
  • Biały – czysto biały lub z niewielkimi plamami w innych kolorach.
  • Brązowy (czekoladowy) – odcienie ciemnego brązu, czekoladowego.
  • Czarny – jednolita, intensywnie czarna sierść.
  • Trójkolorowy (tricolor) – kombinacja trzech kolorów, zazwyczaj białego, czarnego i brązowego.
  • Bicolor – mieszanka dwóch kolorów, najczęściej biały z jednym z powyższych odcieni, np. czarny-biały, brązowo-biały.
Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Charakter cavapoo

Charakter to oczywiście sprawa mocno indywidualna, która zależy także m.in. od prawidłowej socjalizacji szczenięcia, jednak rasę cavapoo określa się jako łagodną, czułą, lojalną i przyjazną. Na ogół cavadoodle dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. 

Słyną również z towarzyskości, uwielbiają kontakt z ludźmi i nadają się do domów z dziećmi. 

Nie spodziewajmy się jednak „pluszaka”! Psy te są aktywne, inteligentne i ciekawskie, szybko się uczą. Odpowiednie szkolenie z pewnością zaowocuje wieloma sztuczkami i innymi ciekawymi umiejętnościami pupila, a przede wszystkim dostarczy mnóstwa radości/

Psy rasy cavapoo wymagają poświęcenia dużej ilości czasu – zwierzaki te kochają długie spacery, dobrze sprawdzą się także podczas różnorodnych aktywności sportowych (jak np. agility) i będą czerpać wiele radości z zabawek na inteligencję przeznaczonych dla psów!

Trzeba natomiast uważać na bardzo silne przywiązanie cavadoodle do swoich opiekunów, gdyż jako bardzo towarzyskie i kontaktowe, mogą mieć tendencje do silnej tęsknoty za człowiekiem, co może skutkować rozwojem lęku separacyjnego. Aby go uniknąć, od samego początku należy konsekwentnie prowadzić naukę samodzielnego zostawania w domu.

Zdrowie cavapoo

cavapoo
©Shutterstock

Jako rasa hybrydowa, Cavapoo może dziedziczyć niektóre problemy zdrowotne od obu ras rodzicielskich.

Nie ma jednak jeszcze długiej historii i licznych przypadków medycznych, z tego powodu o typowych problemach zdrowotnych tej rasy można raczej domniemywać.

Po rodzicach można spodziewać się dziedziczenia chorób charakterystycznych dla obu ras takich jak m. in. zaćma czy epilepsja

Biorąc pod uwagę gęstą, kręconą sierść cavadoodle, może u nich dochodzić do problemów skórnych, dlatego konieczna jest regularna pielęgnacja i wyczesywanie sierści. Szczególnie narażone na infekcję będą także uszy, stąd warto zadbać o ich higienę.

Znanymi problemami zdrowotnymi tej hybrydy ras jest zwichnięcie rzepki oraz wady serca, a także problemy okulistyczne (wypływy z oczu i charakterystyczne czerwono – brązowe plamy).

Pielęgnacja cavapoo

Cavadoodle jest rasą stosunkowo łatwą w pielęgnacji. Aby uniknąć kołtunów, nAby uniknąć kołtunów, należy ją regularnie szczotkować, najlepiej grzebieniem o szerokim rozstawie ząbków. 

Sierść cavapoo należy też regularnie przycinać, zwłaszcza te osobniki, które mają długą i falistą szatę. 

Podobnie jak wiele krzyżówek pudla, pies cavapoo ma tendencję do łzawienia. Należy je regularnie przemywać specjalnym płynem lub ciepłą, przegotowaną wodą.

Ze względu na zarośnięte uszy,  przycinanie i rozczesywanie sierści w tym obszarze jest niezbędne. Aby nie zrobić psu krzywdy, najlepiej poproś o przycięcie sierści na uszach psa groomera. Należy również regularnie sprawdzać ich stan, ponieważ cavapoo mają tendencję do ich infekcji.

U małych psów częściej występują choroby przyzębia, dlatego zachodzi konieczność kontrolowania stanu jamy ustnej i dbania o odpowiednią dietę psiaka. 

Cavapoo – hodowla

W Polsce powstały już pierwsze hodowle rasy cavapoo. Jak zostało wspomniane, rasa ta nie jest uznana przez FCI, hodowle te w związku z tym nie są zrzeszone w związku kynologicznym, który sprawowałby nad nimi kontrolę. Cavadoodle jest wciąż rasą mało popularną w naszym kraju. 

Cavapoo - cena

Cena rasy cavapoo jest trudna do określenia, z pewnością jest ona wysoka.  Za szczenię cavapoo w zagranicznej hodowli zapłacimy od 1200 do nawet 3000 dolarów. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty transportu pieska.

Przy zakupie szczeniaka cavapoo należy upewnić się, że jego rodzice zostali przebadani pod kątem chorób genetycznych. 

Podsumowanie

Cavapoo to idealny towarzysz dla rodzin, osób starszych oraz singli, którzy szukają czułego, towarzyskiego i inteligentnego pupila. 

Jego łagodne usposobienie, uroczy wygląd i łatwość w pielęgnacji sprawiają, że zyskuje on na popularności. Przez decyzją o zakupie weźmy jednak pod uwagę, że jako rasa hybrydowa, jej hodowla nie podlega żadnym regulacjom ani kontroli. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

3 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?