Reklama

Te rzeczy znajdziemy w każdym domu. Niewiele osób wie, że są śmiertelnie niebezpieczne dla kota

kot w kuchni cat-serious

Twoja poranna kawa może być niebezpieczna dla kota

© Shutterstock

Czasem niebezpieczeństwa czają się tam, gdzie nie podejrzewamy. Poniżej lista 12 artykułów, które mogą zagrażać kotu, a o których być może nie wiesz.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano , aktualizacja dnia

Zabezpieczony balkon i okno, palniki pod nadzorem, lekarstwa poza zasięgiem… Staramy się zapobiegać niebezpieczeństwom, które mogą grozić kotu w domu. Ale czasem niebezpieczeństwa czają się pod niepozorna postacią.

Te produkty spożywcze czy artykuły używane na codzień w domu, mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla kota. Oto 12 rzeczy, które lepiej trzymać z dala od kocich łap.

1. Winogrona

Zarówno świeże winogrona, jak i rodzynki, stanowią dla kota zagrożenie. Zawierają substancję, która uszkadza nerki. Objawy zatrucia winogronami pojawiają się po kilkunastu godzinach od spożycia i obejmują ból brzucha, biegunkę i wymioty, utratę apetytu, zmianę zachowania (apatię lub nadmierne pobudzenie). Po dobie pojawia się skąpomocz, a w końcu dochodzi do zatrzymania pracy nerek.

2. Kofeina

Ten lubiany przez nas, pobudzający związek, jest szkodliwy dla kota – a więc strzeżmy mruczka zarówno przed kawą, jak i herbatą. W zależności od ilości spożytego napoju, objawy zatrucia (występujące po 1–2 godzinach) obejmują nadpobudliwość, wymioty, przyspieszenie akcji serca, drgawki, zwiększoną ilość oddechów. W ciężkich przypadkach może dojść do śmierci. Jeśli od zatrucia nie minęło wiele czasu, pomóc mogą środki wymiotne oraz podanie węgla aktywowanego – po tej pierwszej pomocy kota należy zanieść do lekarza weterynarii.

3. Czekolada

Czekolada zawiera nie tylko szkodliwą dla kota kofeinę, ale i teobrominę. Ta obecna w ziarnach kakaowca substancja jest toksyczna dla zwierząt. Zjedzenie przez kota czekolady może doprowadzić do zaburzeń akcji serca, drżenia mięśniowego, częstoskurczu. Teobromina działa ponadto moczopędnie, spazmolitycznie, pobudza układ nerwowy. Toksyczna jest nawet niewielka ilość czekolady (zwłaszcza gorzkiej). Objawy pojawiają się po spożyciu ok. 20 mg teobrominy/kg masy ciała.

4. Alkohol

Alkohol przedostaje się do kociego krwiobiegu bardzo szybko. Nawet bardzo małe ilości mogą uszkodzić komórki mózgowe, wątrobę, większe natomiast prowadzą do ogólnego zatrucia organizmu, śpiączki, a w końcu do śmierci zwierzęcia.

5. Włóczka

Kot bawiący się kłębkiem włóczki do klasyczny obrazek, znany z książek dla dzieci czy z uroczych fotografii. Tymczasem włóczka może być dla zwierzęcia niebezpieczna. Kot może w trakcie zabawy połknąć kawałek, którym może się udławić. Jeśli włóczka przedostanie się dalej, może z kolei spowodować uszkodzenia w obrębie układu pokarmowego. To samo tyczy się wszelkich innych sznureczków czy wstążek – zabawa nimi może się odbywać tylko pod okiem opiekuna!

6. Lampa solna

Niestety koty mają tendencję do traktowania tych pięknych lamp jak lizawek i, co gorsza, uzależniają się od lizania ich. Takie regularne wylizywanie soli może doprowadzić do zatrucia sodem. Jego objawy to drgawki, wymioty, w ciężkich przypadkach może dojść do śmierci.

7. Odświeżacze powietrza w płynie

Zawarte w niektórych z nich substancje lotne mogą prowadzić do problemów z oddychaniem, a w dłuższej perspektywie mogą uszkodzić nerki i wątrobę, a także wpływać na układ nerwowy.

8. Świeże ciasto drożdżowe

Każdy, kto z łakomstwa skonsumował nieco surowego ciasta drożdżowego, wie, o czym mowa. Drożdże rosną w żołądku i jelitach, zakłócając ich pracę, wywołując ból. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do pęknięcia jelita. Dodatkowo drożdże przechodzą w jelitach proces fermentacji, w wyniku której powstaje alkohol. Dla kota jest to trucizna.

9. Ugotowane kości

Kot jest drapieżnikiem, który małe ofiary, takie jak gryzonie, zjada w całości, ewentualnie zwracając później niestrawne resztki, takie jak kości czy futro… Nawet dieta BARF zakłada podawanie zwierzętom m.in. mięsnych kości. Wszystko to prawda – lecz tyczy się wyłącznie kości niepoddanych obróbce termicznej. Kości ugotowane są łamliwe i bardzo łatwo mogą wbić się kotu w podniebienie, pokaleczyć gardło czy przebić ściankę żołądka. Szczególnie niebezpieczne są gotowane kości drobiowe. Groźne mogą być również rybie ości.

10. Płyn przeciw zamarzaniu

Zawarty w płynach chłodniczych i przeciw zamarzaniu glikol etylenowy ma charakterystyczny zapach, który może być kuszący dla kotów. Połknięcie tego płynu jest jednak śmiertelnie niebezpieczne, zarówno dla zwierzęcia, jak i dla człowieka. Jedna łyżeczka może doprowadzić do niewydolności nerek i odwodnienia.

11. Czosnek i cebula

Wszystkie rośliny z rodziny cebulowatych, a dokładniej zawarte w nich związki siarki, są toksyczne dla kota. Niszczą czerwone krwinki, co prowadzi do anemii, problemów gastryczno-jelitowych, osłabienia i utraty masy ciała. Do bliskich kuzynów cebuli, również trujących dla kota, należą chociażby por czy szczypiorek.

Pamiętaj także, że niektóre kwiaty doniczkowe oraz cięte stanowią dla kota poważne niebezpieczeństwo.

12. Preparaty przeciw insektom

Wszelkie środki chemiczne przeciw owadom, a także pajęczakom czy szczurom, są toksyczne. Jeśli nawet niewielka ilość takiej substancji dostanie się do organizmu kota, może wywołać krwotok wewnętrzny, doprowadzić do niewydolności nerek oraz szeregu innych niebezpiecznych dla życia zwierzęcia objawów. Uwaga! Niebezpieczne są także niektóre środki przeciwpchelne dla psów – konkretnie te zawierające permetrynę.

Z kolei środki do zwalczania ślimaków wydzielają zapach, który może być atrakcyjny dla kota.

Co jeszcze może być niebezpieczne dla kota? Trująca dla zwierzęcia jest np. pasta do zębów, a konkretnie zawarty w wielu z nich fluor. Pocieszające jest jednak to, że koty nie znoszą zapachu mięty, mentolu itp. typowo „paścianych” aromatów.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz