Reklama

Zmiana czasu z letniego na zimowy: jak ułatwić ją psu?

pies spi dog-serious
© Shutterstock

W nocy z soboty na niedzielę (26/27 października) cofniemy zegarki o godzinę. Dzięki zmianie czasu z letniego na zimowy możemy spać o godzinę dłużej. Jednak w przypadku zwierząt, w szczególności psów, zmiana ta może zaburzyć zegar biologiczny. Oto jak pomóc naszemu pupilowi przestawić się bez problemów.

Przez Redakcja Wamiz

Opublikowano 25.10.2019, 15:31, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:53

Dla ludzi zmiana czasu oznacza po prostu konieczność przestawienia zegarów i budzików i ewentualne przejściowe zmęczenie. Psy jednak kierują się nawykami. Rutyna je uspokaja i zapewnia im komfort. Zmiana czasu zaburza więc całkowicie ich codzienność. Oto z czym może się ona wiązać w przypadku Twojego zwierzaka. 

Zmiana czasu z letniego na zimowy – Twój pies na pewno będzie zdezorientowany 

Choć w niedzielę rano możesz pospać godzinę dłużej, Twój pupil najpewniej wyciągnie Cię z łóżka o tej samej porze, co zwykle, czyli godzinę wcześniej. 

Nie wie, że czas się zmienił, jego zegar biologiczny działa tak samo. Pies będzie głodny o tej porze, o której zwykle jest karmiony, będzie chciał wyjść zgodnie z codziennym rytmem itd. Codziennie będzie czekał na Twój powrót z pracy godzinę wcześniej.

Dlatego jeśli Twój zwierzak nie przepada za samotnością, nie zdziw się, jeśli zdarzy mu się mała wpadka w domu, albo jeśli coś zniszczy. Może też zachowywać się bardziej niecierpliwie przed spacerem lub posiłkiem.

Rozwiązanie – stopniowe przyzwyczajanie

Najlepszym sposobem, by pies przystosował się do zmiany czasu, jest zapewnienie etapów przejściowych. Przesuń pory codziennych spacerów, posiłków i zabaw o kilka minut co parę dni. 

W ten sposób Twój pupil wróci do starych, dobrych nawyków w godzinach, które Ci pasują. Bądź wyrozumiały i cierpliwy i zwracaj uwagę na potrzeby psa. Jeśli wydaje Ci się, że źle znosi zmianę czasu, zwróć się o radę do weterynarza.