Aktualności :
wamiz-v3_1

Reklama

Zmiana czasu z letniego na zimowy: jak ułatwić ją psu?

pies spi © Shutterstock

W nocy z soboty na niedzielę (26/27 października) cofniemy zegarki o godzinę. Dzięki zmianie czasu z letniego na zimowy możemy spać o godzinę dłużej. Jednak w przypadku zwierząt, w szczególności psów, zmiana ta może zaburzyć zegar biologiczny. Oto jak pomóc naszemu pupilowi przestawić się bez problemów.

Przez Redakcja Wamiz, 25 paź 2019

Dla ludzi zmiana czasu oznacza po prostu konieczność przestawienia zegarów i budzików i ewentualne przejściowe zmęczenie. Psy jednak kierują się nawykami. Rutyna je uspokaja i zapewnia im komfort. Zmiana czasu zaburza więc całkowicie ich codzienność. Oto z czym może się ona wiązać w przypadku Twojego zwierzaka. 

Zmiana czasu z letniego na zimowy – Twój pies na pewno będzie zdezorientowany 

Choć w niedzielę rano możesz pospać godzinę dłużej, Twój pupil najpewniej wyciągnie Cię z łóżka o tej samej porze, co zwykle, czyli godzinę wcześniej. 

Nie wie, że czas się zmienił, jego zegar biologiczny działa tak samo. Pies będzie głodny o tej porze, o której zwykle jest karmiony, będzie chciał wyjść zgodnie z codziennym rytmem itd. Codziennie będzie czekał na Twój powrót z pracy godzinę wcześniej.

Dlatego jeśli Twój zwierzak nie przepada za samotnością, nie zdziw się, jeśli zdarzy mu się mała wpadka w domu, albo jeśli coś zniszczy. Może też zachowywać się bardziej niecierpliwie przed spacerem lub posiłkiem.

Rozwiązanie – stopniowe przyzwyczajanie

Najlepszym sposobem, by pies przystosował się do zmiany czasu, jest zapewnienie etapów przejściowych. Przesuń pory codziennych spacerów, posiłków i zabaw o kilka minut co parę dni. 

W ten sposób Twój pupil wróci do starych, dobrych nawyków w godzinach, które Ci pasują. Bądź wyrozumiały i cierpliwy i zwracaj uwagę na potrzeby psa. Jeśli wydaje Ci się, że źle znosi zmianę czasu, zwróć się o radę do weterynarza.