Reklama

Ratowanie_psa
© @Joshuaaspey/Twitter

Mężczyzna w błyskawiczny sposób ratuje psa przed udławieniem. Nagranie jest ważną lekcją dla opiekunów

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Kiedy Sally, suczka rasy jack russel terrierzadławiła się kawałkiem sera, nie było ani chwili do stracenia. Trzeba było jak najszybciej oczyścić jej drogi oddechowe, by pies się nie udusił. 

Joshua Aspey, 22-letni elektryk z Somerset w Wielkiej Brytanii karmił swoje psy kawałkami sera, kiedy nagle zauważył, że jeden z jego terierów dostał drgawek. Niewiele myśląc, rzucił mu się na ratunek. Całe zdarzenie zarejestrowała kamera video. 

Rękoczyn Heimlicha zastosowany na psie 

Metoda, którą Aspey uratował psiaka, nazywa się manewrem Heimlicha i stosowana jest u ludzi  w chwilach zadławienia. Polega on na gwałtownym uciskaniu przepony, by sprężyć znajdujące się w niej powietrze i doprowadzić do wypchnięcia obiektu, który się znajduje w tchawicy. 

Aspey – co widać na video – zaczął uciskać małe ciałko psa, a ten po chwili wypluł kawałek sera (który zresztą zniknął błyskawicznie w paszczy kolegi). Pies jednak nadal się dusił, dlatego Aspey manualnie oczyścił jej drogi oddechowe. 

„Musiałem sięgnąć palcami do jej gardła, by wyciągnąć drugi kawałek” – pisze na Twitterze. „Zobaczyć swojego psa w takim stanie to coś potwornego. Moje psy są dla mnie całym światem” – podkreśla Aspey. 

Instynktowne zachowanie człowieka 

Mówi się, że to zwierzęta reagują instynktownie, ale w tej sytuacji to Aspey zareagował intuicyjnie, wykorzystując wiedzę, którą zdobył podczas szkolenia na ratownika, które odbył jakiś czas temu. 

„Uczono nas, jak uciskać klatkę oraz wypychać powietrze” – mówi. „To był instynkt, ale byłem i tak przerażony. Panikowałem” – dodaje Aspey. 

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?