Reklama

Kot rosyjski niebieski zmienia nazwę na „kot ukraiński niebieski”

kot rosyjski niebieski
cat-wow

Kot ukraiński niebieski

© Shutterstock/Irina Borodovskaya

Kot rosyjski niebieski to jedna z najbardziej urodziwych ras kotów. Miłośnicy rasy o srebrzystoniebieskim pluszowym futerku będą jednak musieli przyzwyczaić się do jej nowej nazwy.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano

Choć pochodzą one z zimnej rosyjskiej północy (aż spod koła podbiegunowego!), ich serce jest gorące i pełne miłości do człowieka.

Odporny arystokrata

Kot rosyjski niebieski to dosyć stara rasa naturalna. Zachwyca miłośników kotów swoim pluszowym, szaroniebieskim futerkiem ze srebrzystym połyskiem oraz szmaragdowozielonymi oczami. Serca swoich wielbicieli zdobywa także wspaniałym charakterem, przywiązaniem i ogromną inteligencją.

Tradycyjnie uważa się, że kot ten pochodzi z północnych rejonów Rosji, a dokładniej z okolic Archangielska. Bardzo prawdopodobne, że właśnie z tego miasta portowego niebieskie koty trafiły drogą morską do innych krajów Europy. Choć rasa sprawia wrażenie delikatnej, jej podwójne futerko tworzy dobrą izolację termiczną, dzięki której kot mógł przetrwać trudy rosyjskiej zimy. Co nie znaczy, że nie docenia ciepłego miejsca przy kominku!

Decyzja FIFe – zmiana nazwy rasy

Kot rosyjski niebieski wywodzi się z terenów Rosji, choć dziś w hodowli tej rasy przodują inne kraje, takie jak Australia, Nowa Zelandia (skąd zresztą wywodzą się odmiany czarna i biała tej rasy), a także Ukraina. Dlatego też, ze względu na zgłaszane przez wiele klubów i hodowców kontrowersje związane z nazwą rasy, federacja felinologiczna FIFe zadecydowała o zmianie tej nazwy.

Obecnie przyjęta oficjalna nazwa rasy brzmi „kot ukraiński niebieski”. Nowe nazewnictwo nie tylko pozwoli uniknąć kontrowersji, ale może też pomóc w promowaniu odpowiedzialnej hodowli kotów rasowych u naszych wschodnich sąsiadów. Wzorzec rasy pozostaje bez zmian.

Czy już się zorientowaliście, że to Prima Aprilis? 😊

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz