Reklama

Zestresowany pies

Pies w stresie

© Matthew Henry / Unsplash.com

Stresujesz się w pracy? Przez Ciebie Twój pies będzie pesymistą!

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

I to nie jest żart! Udowodniono to naukowo!

To, że nasz nastrój wpływa na nastrój naszego pupila wie każdy miłośnik zwierząt. Do dziś nie wiedzieliście jednak na pewno tego, że jeśli wy się stresujecie, to wasz pies coraz mniej wierzy w sukces i ma coraz mniejsza motywację do działania!

Naukowcy z The University of Bristol przeprowadzili niezwykle ciekawy eksperyment, który wykazał, że psy wyczuwające w powietrzu stres stają się pesymistyczne. 

Jak to zrobili? Najpierw zrekrutowali 18 par opiekunów psów i ich pupili. Następnie nauczyli psy, że w jednej misce zawsze jest przysmak, a druga jest zawsze pusta. Kiedy psy posiadły już zdolność rozróżniania lokalizacji obu misek, wprowadzono trzecią, pomiędzy dwie pozostałe, w której raz smaczek był, a raz pies musiał obejść się jego wspomnieniem.

Założono, że jeśli pies radośnie i szybko biegnie sprawdzić, co jest w misce ustawionej w środku, to zachowuje się „optymistycznie” bo wierzy, że coś w misce będzie. A jeśli nie podchodzi do niej, lub robi to wolno, to jest „pesymistą” bo wierzy, że miska będzie pusta. Całe założenie przypomina nieco stary przykład ze szklanką do połowy pełną i do połowy pustą.

 

Zmień zdjęcie swojego pupila w dzieło sztuki!
Próbuję !

Zapach stresu wpływa na psie wybory

W drugim etapie eksperymentu psom rozpylano dwa zapachy:

Zobacz video:
  • Stresu, pochodzącego od nieznanych psom osób, których poddano działaniom stresu a następnie przechowano ich pot

  • I relaksu, który był efektem zebrania zapachu od osób pozostających w stanie relaksacji.

Okazało się, że psy, które wyczuły nosem stres wolniej zbliżały się do miski, w której smaczek mógł się nie pojawić. Przy relaksującym zapachu nie było tego efektu – psy sprawdzały, czy coś tam dla nich jest. Odkrycia te sugerują, że zapach stresu mógł zwiększyć przekonanie psów, że miska nie będzie zawierać jedzenia. Czyli zrobił z psa pesymistę.

Naukowcy sugerują, że ta „pesymistyczna” reakcja odzwierciedla negatywny stan emocjonalny i może być dla psa sposobem na oszczędzanie energii i uniknięcie rozczarowania.

Jednocześnie odkryto, że psy czujące w powietrzu stres uczyły się szybciej.

Dr Nicola Rooney, starszy wykładowca w Wildlife and Conservation at Bristol Veterinary School  wyjaśnia: „Zrozumienie, w jaki sposób ludzki stres wpływa na samopoczucie psów, jest ważnym aspektem w przypadku psów przebywających w hodowlach oraz podczas szkolenia psów do towarzystwa i psów do pracy, takich jak psy asystujące". 

Te badania sa ważne również dla nas, bo mogą wyjaśniać, dlaczego psy osób odczuwających silny stres staja się bardziej apatyczne i mają mniej energii. 

Parr-Cortes, Zoe ; Muller, Carsten T ; Talas, Laszlo et al, The odour of an unfamiliar stressed or relaxed person affects dogs' responses to a cognitive bias test, Scientific Reports (2024). DOI: 10.1038/s41598-024-66147-1

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?