Okazuje się, że nie tylko „ludzkie nastolatki” przechodzą młodzieńczy bunt. Mają je również szczenięta w wieku od 5 do 7 miesięcy. To właśnie mniej więcej na ten okres życia – w zależności od rasy, przypada wiek kilkunastu ludzkich lat. I wtedy z psem – tak jak i z człowiekiem – zaczynają dziać się rzeczy dziwne. Staje się arogancki, krnąbrny i kompletnie nie chce słuchać swoich opiekunów.
Dowodem na to, że okres psiego buntu bywa bardzo trudny dla opiekunów, ma być to, że kilkumiesięczne psy (czyli psie małolaty) stanowią bardzo liczną grupę zwierząt przebywających w schroniskach.
Młodzieńczy bunt u psów – przyczyny
Za okres „burzy i naporu” odpowiedzialne są hormony. Psy doświadczają (zupełnie jak ludzie) nowych, nieznanych emocji, z którymi sobie nie radzą. W tym czasie chcą uniezależniać się od opiekunów i bywa, że nie słuchają poleceń, lekceważą go i są po prostu nieposłuszne.
Okres adolescencji u psów zaczyna się około 5 miesiąca życia i tak jak u ludzi, wcześniej okres buntu przechodzą te nastolatki, które nie mają zbyt silnych więzi ze swoimi opiekunami.
Badania nad okresem buntu u psów
Aby zbadać tę teorię przeanalizowano zachowanie ponad 70 szczeniaków takich ras jak owczarek niemiecki, labrador i golden retriever. Psy w wieku około 5 miesięcy zaczęły zmieniać swoje zachowanie – z jednej strony nie chciały zostawać same i silniej przeżywały separację, a z drugiej, stawały się niegrzeczne i nieposłusznie.
Co ciekawe, chętniej wykonywały polecenia obcych osób! Ten męczący dla opiekunów czas zaczyna powoli mijać od około 8 miesiąca życia. Tak jak i ludzie, psie nastolatki wyrastają z trudnego wieku.
źródło: national-geographic.pl