Reklama

corgi na spacerze
© Shutterstock.com/Jus_Ol

Jaki jest związek między rasą psa a jego charakterem? Naukowcy mają odpowiedź

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Badania naukowców z University od Massachusetts potwierdzają to, o czym opiekunowie psów wiedzą od dawna.

 

W Polsce mamy wykaz psów uznawanych za agresywne, który wymaga od przyszłego opiekuna takiego psa, uzyskania zezwolenia na jego posiadanie. W efekcie wiele osób uważa, że istnieją rasy psów, które są szczególnie agresywne i niebezpieczne dla ludzi.

Najnowsze badania naukowe pokazują jednak, że zachowanie psów jest w bardzo niewielkim stopniu zależne od ich rasy. A to, że dana rasa psów może być bardziej agresywna niż inne, jest już kompletną bzdurą. 

Rasa psa a charakter

Badania naukowców z University od Massachusetts potwierdzają to, o czym opiekunowie psów wiedzą od dawna.

Każdy pies jest indywidualny i nie można na podstawie samej rasy wnioskować, jaki pies będzie miał charakter. 

Elinor Karlsson, która prowadziła badania, chciała dowiedzieć się, czy popularne stereotypy na temat związku rasy psa z jego osobowością są prawdziwe. Postawiła sobie ciekawą hipotezę badawczą – czy wzorce zachowań psów są dziedziczone i w jakim stopniu  oraz czy w związku z tym, rasa psa determinuje jego przyszłe zachowanie. 

Rasa psa ma bardzo niewielki związek z jego charakterem 

Po wykonaniu serii eksperymentów i analiz wielu innych badań, okazało się, że o ile cechy fizyczne psy dziedziczą, o tyle rasa psa nie jest silnym predykatorem tego, jaką będzie miał osobowość. Innymi słowy – rasa nie wpływa w dużym stopniu na charakter psa. 

Aby wysunąć ten wniosek, Karlsson przeanalizowała wiele wykonanych do tej pory badań nad psim zachowaniem. Dodatkowo przebadano pond 18.000 opiekunów psów oraz porównano ponad 2150 danych genetycznych psów w poszukiwaniu wspólnych wzorców między rasami. 

Okazało się, że niektóre zachowania mają faktycznie pewne podłoże genetyczne. Należą do nich: 

  • Wycie i szczekliwość, 
  • Okazywanie przyjaźni obcemu człowiekowi, 
  • Wystawianie zwierzyny. 

Dziedziczenie tych cech nie zawsze jednak jest pełne. Na przykład napotkano golden retrievery, które nie potrafiły aportować oraz beagle, które wcale nie miały tendencji do wycia i szczekania.  Genetycznych dowodów na to, że psy dziedziczą zachowania agresywne nie udało się znaleźć. 

Wyniki są zaskakujące – mówi Jeff Kidd, specjalista genetyk z University of Michigan, który nie był związany z badaniem. 

Okazuje się, że związek między rasą a charakterem psa, jest znacznie mniejszy, niż nam się wydawało!

–  podkreśla ekspert. 

Zły pies, czy  zły pan? 

To, że psy nie są z natury agresywne, nie oznacza, że nie można – poprzez trening i warunkowanie – uczynić z nich śmiercionośnej broni. Psy z wykazu ras groźnych są o tyle bardziej niebezpieczne, że mając ogromną siłę zacisku szczęki, są w stanie znacznie dotkliwiej pogryźć niż psy małych ras. 

Żaden pies jednak, jeśli zostanie odpowiednio i odpowiedzialnie wychowany, nie stanie się agresywnym zabójcą. 

źródło: science.org/doi/10.1126/science.abk0639

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?