Reklama

Niezwykła historia obrazów „Psy grające w pokera”. Nie uwierzysz, za ile je sprzedano

psy grające w pokera dog-wow © A Friend in Need C.M.Coolidge / Wikipedia.org

W XX wieku malarz Cassius Marcellus Coolidge stworzył szesnaście obrazów, przedstawiających zantropomorfizowane postacie psów-hazardzistów.  Dzieła na stałe wpisały się do popkultury i doczekały się licznych adaptacji. Jaka jest ich historia?

Przez Aleksandra Kupras

Opublikowano

W 1903 roku firma Brown & Bigelow zamówiła u Cassiusa Marcellusa Coolidge’a serię obrazów, które wykorzystała w kampanii reklamowej cygar.

Wśród namalowanych przez niego dzieł, największą popularność zyskał rysunek „A Friend in Need”. Widzimy na nim dziewięć psów, które przy okrągłym stole grają w pokera. Na stole mają butelki piwa, kieliszki z whiskey i oczywiście palą cygara.

Kim był Cassius Marcellus Coolidge?

Choć obrazy Coolidge’a wpisały się do świata popkultury, o samym malarzu mówi się: „najsłynniejszy artysta amerykański, o którym nigdy nie słyszano”.

Urodził się w 1844 roku na farmie. Nigdy nie uczęszczał do szkoły artystycznej, choć talent ujawniał od dziecka. Pierwsze ilustracje sprzedawał do różnych magazynów w wieku 20 lat. Szczególnie lubił tworzyć surrealistyczne i humorystyczne dzieła. W książkach dla dzieci rysował zabawne zwierzątka.

 A Friend in Need C.M.Coolidge © Wikipedia.org

Niedoceniony artysta

Choć seria obrazów Coolidge’a zyskała powszechną rozpoznawalność, krytycy nie uznawali jego dzieł za „prawdziwą formę sztuki”. Pomieszczenia przedstawione na grafikach, do dziś funkcjonują jako stereotypowy przykład słabego gustu w dekoracji wnętrz.

Doszło nawet do tego, że 1 kwietnia 2002 roku, dyrektor Chrysler Museum of Art w Wirginii, William Hennessey, publicznie zakpił z całej serii. Później tłumaczył się, że w ten sposób próbował nabyć dzieła do muzeum.

„Psy grające w pokera”

Seria „Psy grające w pokera” ukazuje zabawne historyjki z psami w rolach głównych. Zauważono, że niektóre przyjmowane przez nich pozy, zostały zaczerpnięte z prac innych artystów, jak Caravaggio, Georges de La Tour czy Paul Cézanne, w których twórczości znalazły się przedstawienia ludzi grających w karty.

Coolidge szukał inspiracji także we własnym życiu. Bernardyn widoczny na obrazach pod tytułem „Waterloo” oraz „A Bold Bluff” należał do Theodora Langa, kwiaciarza z Piątej Alei, który zaliczał malarza do grona swoich przyjaciół. Pies wabił się Captain.

 Waterloo C.M.Coolidge©Wikipedia.org

Obraz za miliony dolarów

15 lutego 2005 roku oryginalne wersje „Waterloo” i „A Bold Bluff” zostały zakupione na aukcji za 590 400 dolarów amerykańskich. Najpopularniejszy obraz, „A Friend in Need”, nigdy nie był wystawiony na sprzedaż, a jego wartość szacuje się w milionach dolarów.

Źrodło: wikipedia.org

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz