Reklama

Praworęczny czy leworęczny – jaki jest Twój kot?

łapa kota cat-wow © Pixabay

Czy wiesz, że podobnie jak człowiek, kot może wykazywać zarówno praworęczność, jak i leworęczność? To, która łapa dominuje, jest u kota wrodzone, nie nabyte, w dodatku wiele zależy od płci!

Przez Redakcja Wamiz

Opublikowano , aktualizacja dnia

Badania  przeprowadzone przez naukowców z Queen's University w Belfaście polegające na obserwacji prawo- lub leworęczności u kotów dowiodły, iż 75% z nich wykazuje zdecydowaną aktywność względem jednej łapy (39% praworęczność i 39% leworęczność). Natomiast u pozostałych 25% z grupy 1484 kotów, które zostały objęte próbą podczas badania, nie zauważono dominującej cechy. Co więcej, dużą rolę odgrywa płeć – kotki są częściej praworęczne – stosunek % płci żeńskiej do męskiej wyniósł 52% do 30%.

Płeć ma znaczenie

Eksperci twierdzą ponadto, że im bardziej skomplikowane zadanie do wykonania, tym bardziej zarówno koty, jak i ludzie używają dominującej ręki lub łapy, natomiast w sytuacji, gdy zadanie jest proste, wybór staje się obojętny.

Specjaliści badali lewo- i praworęczność u kotów, obserwując różne momenty, np. zdobywanie przysmaków czy zwykłe zabawy, lecz wyniki nie są do końca miarodajne. Naukowcy słusznie podkreślają, iż w ostateczności rezultat badań każe myśleć o odmiennej architekturze neuronów zarówno u kotów płci żeńskiej, jak i męskiej. Aspekt hormonalny niekoniecznie jest brany pod uwagę, ponieważ w badaniu wzięły także udział koty po zabiegu kastracji, co wyklucza podejrzenie, że układ hormonalny stymuluje preferencje kota względem lewo- lub praworęczności.

Testy na własną rękę

Dosłownie i w przenośni. W przypadku ludzi takie preferencje mają znaczenie i wpływają na codzienne funkcjonowanie, natomiast u kotów dominacja jednej lub drugiej łapy nie wpływa na nic – jest to neutralna preferencja, która nie zaburza codzienności zwierzaków.

Właściciele kotów często decydują się na przeprowadzenie małych testów, aby sprawdzić, która łapa dominuje, ale wynika to wyłącznie z zaspokojenia ich ciekawości. A Ty wiesz, czy Twój kot jest lewo czy praworęczny?

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz