Reklama

pies hachiko

Pies Hachiko

© Hachiko - Facebook

Niezwykła historia psa Hachiko, który stał się symbolem psiej wierności

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Choć Hachiko żył 100 lat temu, do dziś jest znany jako najwierniejszy pies na świecie. Kiedy poznasz jego historię, zrozumiesz dlaczego.

Być może znacie losy tego psa z filmu „Mój przyjaciel Hachiko”. Ale życie tego wyjątkowego zwierzaka to nie tylko hollywoodzki scenariusz - to prawdziwa historia lojalnego psa, który stał się symbolem psiej wierności.

W przeciwieństwie do filmu, którego akcja rozgrywa się we współczesnej Ameryce, prawdziwa historia Hachiko miała miejsce w Japonii w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. 

Wierny pies Hachiko

Hachiko to pies rasy akita inu, który stał się legendą w Japonii, a później na świecie, ze względu na swoją niezwykłą lojalność wobec opiekuna.

Hidesaburō Ueno, bezdzietny profesor na wydziale rolnictwa na uniwersytecie  w Tokio kupił Hachiko jako szczeniaczka. 

Ta dwójka szybko nawiązała bardzo silną więź. Profesor z oddaniem opiekował się swoim pupilem, co w tamtych czasach nie było czymś oczywistym. Spędzał ze swoim czworonogiem czas na spacerach i zabawie, a ich codziennym rytuałem stał się spacer na stację Hachiko każdego dnia chodził na stację Shibuya, aby odprowadzić Ueno do pracy, a następnie powitać go, kiedy wracał.

 Ta rutyna trwała przez około dwa lata, aż pewnego dnia Ueno nie pojawił się na stacji po pracy. Nagle, 21 maja 1925 roku podczas wykładu, profesor doznał wylewu krwi do mózgu i zmarł w miejscu pracy. 

 Hachiko nie rozumiał, dlaczego jego pannie wrócił do domu, ale nigdy nie stracił nadziei, że pewnego dnia to zrobi.  Przez następne 9 lat, 9 miesięcy i 15 dni widziano Hachiko wracającego na stację kolejową Shibuya o tej porze, w której zwykle przyjeżdżał Ueno. Pies wiernie czekał na swojego opiekuna na stacji kolejowej przez blisko 10 lat!

Z biegiem czasu osoby dojeżdżające do pracy i pracownicy stacji zaczęli przynosić mu jedzenie, a jego historia trafiła do mediów.

Hachiko stał się symbolem wzorowej wierności i lojalności

Hachiko zmarł w 1935 roku w wieku 11 lat.  Część szczątków Hachiko została pochowana obok grobu profesora Ueno na cmentarzu Aoyama w Tokio, a część znajduje się w narodowym muzeum przyrody i nauki w Tokyo.

Pomnik Hachiko - symbol psiej wierności

Pomnik psa Hachiko można oglądać na stacji Shibuya w Tokio. 

Pomnik wzniesiono w 1948 r., po tym jak oryginalny posąg z 1934 r. został zniszczony podczas II wojny światowej.  Pomnik jest popularnym miejscem spotkań, ale także miejscem corocznych uroczystości upamiętniających. Odbywają się one 8 marca – w rocznicę śmierci Hachiko. Inne posągi Hachiko wzniesiono w Woonsocket w stanie Rhode Island (gdzie kręcono film „Mój przyjaciel Hachiko”) oraz na Uniwersytecie Tokijskim, gdzie pracował opiekun psa.

Akita Inu - co to za rasa? 

Akita Inu to rasa psa, pochodząca z regionu Akita w północnej części Japonii. Jest to jedna z najstarszych ras psów na świecie, a jej historia sięga co najmniej 300 lat.

Akita Inu jest średniej wielkości psem, o mocnej budowie ciała. Ma charakterystyczną twardą sierść. Czworonogi tej rasy mają charakterystyczne trójkątne uszy i zakręcone ogony.

Psy tej rasy są lojalne, odważne, ciche i niezależne. Są mocno przywiązane do rodziny, ale mogą być dość nieufne wobec obcych. 

 W chwili narodzin Hachiko, akity japońskie były rasą wymierającą. Nie tylko pozostało ich bardzo niewiele, ale również traciły swoje charakterystyczne cechy. Faktycznie jedno z uszu Hachiko było opadające, co dzisiaj jest dyskwalifikacją według standardów FCI. Dzięki popularności tego wyjątkowego psa, rasa ponownie zyskała na popularności.

Jakie jest znaczenie imienia Hachiko? 

Hachiko został tak nazwany przez swojego właściciela Hidesaburō Ueno. „Hachi” oznacza po japońsku „osiem” i jest uważane za szczęśliwą liczbę.  Hachiko był także ósmym szczeniakiem z miotu. Później dodano do jego imienia przyrostek „ko”. W języku chińskim przyrostek był kiedyś używany w odniesieniu do starożytnych książąt. Dlatego w języku angielskim imię Hachiko można przetłumaczyć jako „Ósmy Książę”.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

9 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?