Curly coated retriever

Inne nazwy: curly

Curly coated retriever
Curly coated retriever

Curly coated retriever to pies myśliwski wykorzystywany do aportowania zwierzyny. Spośród innych retrieverów wyróżnia go bardziej niezależny charakter i skręcona w gęste loki, czarna lub ciemnobrązowa sierść. To otwarty, przyjazny, żywy i inteligentny pies, jednak niepozbawiony indywidualizmu. 

Podstawowe informacje o curly coated retriever

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Curly coated retriever jest starszy niż inne retrievery i również pochodzi od nowofundlanda prawdopodobnie skrzyżowanego z irlandzkim spanielem dowodnym, po którym odziedziczył swoje loki. Niektórzy sądzą, że do przodków rasy należy także pudel duży i pierwsze labradory przybyłe do Anglii. Pierwsze osobniki pojawiły się na wystawie w 1860 roku, a pierwszy klub powstał w 1896 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Sekcja 1 : aportery

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 62 i 63 cm

  Pies : pomiędzy 67 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 24 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 28 i 34 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Curly coated retriever to mocny, aktywny pies o bardzo charakterystycznej, skręconej w gęste loki szacie. Czaszka jest długa, proporcjonalna i płaska, szczęki mocne i długie, nie są ciężkie ani spiczaste. Oczy są duże, ale nie wyłupiaste. Uszy raczej małe, nisko osadzone, zwisające blisko głowy, pokryte krótką, skręconą sierścią. Kończyny są umięśnione i idealnie proste. Ogon powinien być umiarkowanie krótki, noszony prosto i również pokryty lokami. Nigdy nie jest noszony do góry.

  Ciekawostki

  Curly coated retriever to dość rzadka rasa, nawet w swoim kraju pochodzenia, w związku z czym szczeniaka trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

  Curly coated retriever - charakter

  • 66%

   Czuły

   To dobry pies rodzinny, który w stosunku do innych retrieverów, ma jednak bardziej niezależną naturę.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Curly coated retriever lubi się bawić, zwłaszcza z dziećmi.

  • 66%

   Spokojny

   To aktywny pies, który jednak potrafi zachowywać się spokojnie w domu, o ile zaspokoimy jego potrzeby.

  • 100%

   Inteligentny

   Curly coated retriever jest inteligentny, zrównoważony i godny zaufania pies. Choć to bystry pies, który szybko się uczy, jego szkolenie nie zawsze jest łatwe, ze względu na niezależną naturę. 

  • 100%

   Łowca

   To świetny pies aportujący, wykorzystywany głównie na bagnistym terenie. Doskonale sprawdza się w polowaniu na kaczki, ma niesamowity węch.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Curly coated retriever jest dość przyjaźnie nastawiony do ludzi, ale nie do tego stopnia, co jego kuzyni (golden i labrador). Może być zdystansowany wobec obcych, jeśli nie zapoznamy go z nimi w odpowiedni sposób. 

  • 66%

   Niezależny

   Rasa ta jest bardziej niezależna niż inne retrievery. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Curly coated retriever szybko się nudzi, więc samotność może być dla niego trudna do zniesienia. Dobrze jest zostawić mu zabawki na czas naszej nieobecności.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    To inteligentny pies, który szybko rozumie, czego od niego oczekujemy, ale musi dostrzegać sens wydawanych poleceń. Jego szkolenie wymaga cierpliwości i konsekwencji. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Curly coated retriever nigdy nie szczeka bez przyczyny ani nadmiernie.

   • 66%