Zadaj pytanie na forum Wamiz

Reklama

Czworonogi na pielgrzymce: czy to dobry pomysł?

Kobieta z psem w lesie. dog-happy
© Pexels @Johann

Sierpień to dla większości miesiąc ogórkowy, wszyscy na urlopach, a kto w pracy – to trochę jakby na bezludnej wyspie. Wielu polskich katolików wyrusza wtedy na Jasną Górę. Niektórzy z nich mierzą się z pytaniem: czy zabrać na wyprawę swojego czworonoga?

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 09.08.2019, 21:05, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:57

Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Niby pielgrzymki – długie wędrówki do określonego celu, zwykle miejsca kultu religijnego – zostały wymyślone dla ludzi, a nie dla zwierząt. Z drugiej jednak strony, większość psów uwielbia spacery, dlaczego więc długa wędrówka z ulubionym człowiekiem miałaby być dla czworonoga nieodpowiednia?

Pielgrzymka to nie spacer po parku

Pielgrzymki zwykle zajmują kilka dni albo tygodni, a czasem nawet miesięcy jak znana wśród buddystów pielgrzymka po wyspie Sikoku. Idzie się od rana do wieczora. Na stopach pojawiają się bąble, a na skórze poparzenia. Dla psa pielgrzymka może być więc wykańczająca fizycznie.

Psy na Camino

W najbardziej znaną trasę pielgrzymkową wśród chrześcijan – Camino de Santiago – coraz więcej ludzi zabiera swojego najlepszego przyjaciela. W związku z tym infrastruktura na szlakach pielgrzymkowych coraz bardziej się rozwija pod kątem psich pielgrzymów. Większość hoteli akceptuje zwierzęta, a psy za ukończenie pielgrzymki dostają nawet certyfikaty, tzw. Perregrina. Niestety, w Polsce trasy pielgrzymkowe nie są tak dobrze przygotowane dla psich pielgrzymów.

Jak przygotować psa do pielgrzymki?

Jeśli jednak zdecydujemy się na zabranie czworonoga na pielgrzymkę, musimy go doskonale przygotować do wyprawy. Ponieważ pielgrzymka wymaga dużego wysiłku, pies musi być w dobrej formie fizycznej, aby wytrzymać całodniowe spacery. Starajcie się iść w cieniu. Dużo odpoczywajcie. Kiedy jest upał, ochładzaj psa letnią wodą.

Woda! Podczas pielgrzymki psy powinny pić i jeść więcej niż zwykle. Idąc z czworonogiem, zawsze miej przy sobie co najmniej 3, 4 litry wody. A także więcej karmy dla psiaka – zwierzak będzie potrzebował dużo energii do dalszej wędrówki.

Pamiętaj, że pies potrzebuje więcej snu niż człowiek. Kiedy już dojdziecie na miejsce nocnego odpoczynku, od razu przygotuj wygodne miejsce do spania dla swojego pupila.

Aby uchronić psa przed poranieniem łapek, trzeba pilnować, żeby były one odpowiednio nawilżone. Można je smarować na postojach kremem lub wazeliną.

A Wy co myślicie o zabieraniu zwierząt na pielgrzymkę?