Reklama

Czarny kot z butelką wódki.
© Facebook @RSPCA

Ten słodki kotek został upity wódką! Ale w słusznym celu

Przez Agnieszka Marczak Redaktor

Opublikowano aktualizacja dnia

Powszechnie uważa się, że alkohol zdecydowanie nie jest dla zwierząt. Ale nie w Australii. Tam butelka porządnej wódki bywa jedynym sposobem na ocalenie czworonoga. Poznajcie historię kota Tipsy’ego, od której zakręci wam się w głowie.

Czarny kot Tipsy został znaleziony niedaleko sklepu z oponami w Lowodd, miasteczku położonym na zachód od Brisbane w Australii. Był ledwo żywy. Powód? Wypił silnie trujący płyn chłodzący.

Ratownicy, kiedy zdali sobie z tego sprawę, wiedzieli, że nie mają dużo czasu. Natychmiast zawieźli kotka do kliniki weterynaryjnej. Badania krwi wykazały, że Tipsy ma silną niewydolność nerek i jeśli nie otrzyma pomocy, umrze w przeciągu godziny.

Nietypowe antidotum

Czy wiedzieliście, że jednym z niewielu antidotów na zatrucie płynem chłodzącym jest wódka? Na szczęście lekarka weterynarii Sarah Kanther zdawała sobie z tego sprawę i podała umierającemu Tipsy’emu kroplówkę podłączoną do butelki z rozcieńczoną wódką.

- Tak się złożyło, że jedna z naszych pielęgniarek miała przy sobie butelkę wódki, więc mogliśmy ją podać w samą porę, aby uratować życie zwierzaka - powiedział Kanther.

Po długiej nocy i dużej ilości nietypowego leku Tipsy wyzdrowiał! Wódka działała, ponieważ enzym w ciele kota, który metabolizował płyn chłodzący, również metabolizował alkohol.

- W zasadzie, kiedy wlejesz alkohol do krwi, organizm metabolizuje go w pierwszej kolejności. Dzięki temu trucizna nie wchłania się tak szybko do organizmu – dodaje Kanther.

Po powrocie do zdrowia Tipsy został przeznaczony do adopcji, gdyż nie był zaczipowany i niemożliwością było znalezienie jego pierwotnych opiekunów. Na szczęście zwierzak nie musiał długo czekać na nowy dom.

Kot został celowo zatruty?

Istnieje podejrzenie, że ktoś celowo zatruł Tipsy’ego. Środki takie jak płyn chłodzący niepokojąco często służą jako przynęta na koty, ze względu na ich słodki smak. Stosowanie tego typu środków jako przynęt jest uważane w Australii za przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Jeśli zauważycie u swojego kota objawy zatrucia, nie zwlekajcie z wizytą u weterynarza.

Sondaż Wamiz

Chcielibyśmy poznać Waszą opinię i zwyczaje dotyczące sposobu spędzania Świąt Bożego Narodzenia z Waszymi pupilami. Czy Wasze psy i koty mogą liczyć na specjalne traktowanie w tym wyjątkowym czasie? Czy zdarza Wam się kupić im prezent? 

Ankieta jest w pełni anonimowa. Jej wypełnienie nie zajmie Ci więcej niż 5 minut. Na podstawie Waszych odpowiedzi przygotujemy artykuł, który zostanie opublikowany w grudniu Wamiz.pl. Dziękujemy za Waszą pomoc!

Źródło: wamiz.de

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?