Reklama

wilczak
© Shutterstock/dezy - zdjęcie ilustracyjne

Wilk czy pies? Dziwne zwierzę zaobserwowane w Karpatach Południowych

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

W Karpatach Południowych dokonano niecodziennego odkrycia. Jest to pierwszy taki przypadek odnotowany w tym rejonie.

Rumuńska fundacja Conservation Carpathia potwierdziła, że lasach Karpat Południowych odkryto wilczaka — hybrydę wilka i psa. 

Zagrożenie? 

W ciągu ostatnich trzech lat organizacja zebrała 503 próbki DNA od osobników żyjąych na terenie Karpat Południowych (głównie z odchodów i sierści zwierząt.). Próbki te pomogły naukowców oszacować liczebność wilków, ustalić relacje między osobnikami, zrekonstruować stada i ocenić hybrydyzację wilka z psem. Są to parametry niezbędne do ochrony tego gatunku i realizacji strategii współistnienia ze społecznościami lokalnymi.

Zidentyfikowano 48 osobników, w tym 27 samców, 20 samic i jedną hybrydę wilka i psa.

Fundacja poinformowała, że choć obecnie hybrydyzacja nie powinna być zagrożeniem, potencjalnie mogłaby w przyszłości doprowadzić do wyginięcia wilków. 

„Chociaż hybrydyzacja wydaje się w tej chwili niewielkim zagrożeniem, może ewoluować i z czasem doprowadzić do degradacji genetycznej gatunku” - czytamy w oświadczeniu. 

Hybrydyzacja na tym terenie dokonała się tam wskutek obecności bezpańskich psów, pojawiających się w pobliżu siedlisk wilków.

Pochodzące od zwierząt próbki pobierane były przede wszystkim w okresie od listopada do maja. Niestety śledzenie ssaków jest coraz trudniejsze ze względu na zmniejszającą się w ostatnich latach ilość śniegu w Karpatach.

Badania nad obecnością wilczaków będą kontynuowane.

Źródło: Conservation Carpathia

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?