Reklama

Papież Franciszek
© franciscus / Instagram

Ostatnie słowa papieża Franciszka wywołały oburzenie wśród miłośników zwierząt

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Wypowiedzi papieża Franciszka na temat relacji ludzi i zwierząt nie mogły zostać nieskomentowane.

Papież Franciszek wciąż jest w centrum uwagi. 

Zaczęło się od stwierdzenia, że ludzie adoptują psy i koty, ponieważ nie chcą wziąć odpowiedzialności za wychowywanie dzieci. 

Kolejne oświadczenie głowy Kościoła ponownie wywołało burzę. 

Deklaracje papieża Franciszka

Oto słowa Jego Świątobliwości, wypowiedziane podczas spotkania Stowarzyszenia Włoskich Otolaryngologów Szpitalnych i Włoskiej Federacji Lekarzy Dziecięcych. 

„Niestety Włochy są krajem starzejącym się. Mamy nadzieję, że tę tendencję uda się odwrócić, tworząc warunki, aby młodzi ludzie nabrali więcej pewności siebie i odnaleźli na nowo odwagę i radość z bycia rodzicami”. 

Po czym dodał: 

„Może nie powinienem tego mówić, ale powiem. Dziś ludzie wolą mieć psa niż dziecko. Ich obowiązki są bardzo ograniczone, a wyzwania dla lekarzy weterynarii rosną! To nie jest dobry znak.” 

Odpowiedź weterynarza

Te stwierdzenia wywołały oburzenie wśród lekarzy weterynarii. 

„Zmieniło się społeczeństwo, zmieniły się potrzeby i dziś wiele osób nie wyobraża sobie żyć bez zwierząt domowych. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ludzie czują się samotni, ukochany pupil dotrzymuje towarzystwa. Dla nas to nie jest zły znak”

 - skomentował weterynarz Adnkronos, szef Federacji Lekarzy Weterynarii i zastępca sekretarza Włoskiego Związku Weterynarzy Medycyny Publicznej. 

„Obecnie w każdej rodzinie, zwłaszcza u osób starszych, jest pies. Ludzie są coraz bardziej odizolowani, a obecność zwierzęcia staje się niezbędna” - dodał.

Reakcja OIPy 

Międzynarodowa Organizacja Ochrony Zwierząt (OIPA) również zabrała głos w sprawie słów Papieża. 

„To jeden z kolejnych poglądów papieża, który zdaje się uważać miłość za ograniczoną ilościowo, tak jakby oddając ją zwierzęciu, odbierano ją innym. Kontrastowanie dzieci z psami i kotami ujawnia brak empatii wobec zwierząt ze strony duchownego, który przyjął imię Franciszka. Przypomnijmy, że święty z Asyżu nazywał wszystkie stworzenia braćmi i siostrami.” 

OIpa podkreśla także, że: „jest oczywiste, że dla Franciszka życie zwierząt jest mniej ważne niż życie ludzkie.

Ale przecież ci, którzy uważają, że życie jest święte, powinni kochać wszystkie istoty.” 

Na koniec stowarzyszenie przypomniało, jak „cenna jest obecność zwierząt w naszym życiu”.

Zwierzęta uważane za dzieci? 

Włosi również nie wydają się podzielać wypowiedzi papieża. 

Według badania przeprowadzonego przez Wamiz w czerwcu 2023 r. na próbie ponad 7000 uczestników z całej Europy, 20 proc. Włochów nie dziwi, że ktoś może woleć towarzystwo zwierząt od dzieci. 40 proc. Włochów uważa także, że odpowiedzialność związania z opieką nad pupilem jest tak samo ważna, jak wychowywanie dziecka

Ponadto 81 proc. włoskich właścicieli psów i kotów traktuje swoje zwierzę jak dziecko, podczas gdy 26,6 proc. właścicieli psów i 22,6 proc. właścicieli kotów deklaruje, że taką samą miłością darzy swoje dzieci i zwierzęta.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?