Reklama

Pies rasy beagle

Pies rasy beagle

© Milli /Unsplash.com

Modyfikowane genetycznie beagle wezmą udział w badaniach nad autyzmem

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Beagle świetnie pomagają w polowaniach na dziki, ale okazuje się, że mogą również przysłużyć się nauce!

Chińscy naukowcy wykorzystują technologię edycji genów do stworzenia pierwszego modelu zaburzeń ze spektrum autyzmu u psów. Tym samym otwierają nową drogę do badań nad leczeniem tego zaburzenia.

Zespół badaczy z Chińskiej Akademii Nauk (CAS), Beijing Sinogene Biotechnology i Yale School of Medicine wyodrębnił gen SHANK3, którego mutacje są często spotykane u osób z autyzmem i następnie zmodyfikował go u psów. 

Beagle ze zmodyfikowanym genem wykazywały zachowania takie jak wycofanie społeczne i lęk, które są szczególnie często obserwowane u osób z autyzmem.

Zaburzenie ze spektrum autyzmu to schorzenie rozwojowe, które jest postrzegane jako trwające przez całe życie, dotykające około 1% populacji na całym świecie. Może wpływać na sposób, w jaki dana osoba komunikuje się i wchodzi w interakcje, a także może obejmować powtarzalne zachowania i intensywne zainteresowania.

Nie ma jednej znanej przyczyny, ale naukowcy zidentyfikowali mutacje genetyczne, które mogą prowadzić do tego stanu.

Psy w badaniach nad autyzmem – dlaczego?

Chińscy naukowcy zdecydowali się skorzystać z pomocy naszych futrzanych przyjaciół, ponieważ badania na myszach są mało przydatne – ich mózgi są zbyt odmienne od naszych, więc wszelkie terapie oparte na modelach mysich mogą nie mieć przełożenia na człowieka. Z kolei długie cykle rozrodcze i niski wskaźnik urodzeń u naczelnych sprawiają, że ich wykorzystanie w badaniach jest trudne i kosztowne.

W artykule naukowcy stwierdzili, że psy mogą być bardziej odpowiednim modelem, biorąc pod uwagę ich złożone interakcje społeczne z ludźmi i porównywalny metabolizm leków. Psy mają również wysoki wskaźnik reprodukcji, co czyni je bardziej wykonalnymi do badań.

Zhang Yongqing, profesor koordynujący badania mówi, że interakcje psów z ludźmi są „bardzo podobne do interakcji człowiek-człowiek, że można na nich oprzeć tego typu badania”.

Naukowcy mają nadzieję, że modele psów mogą zostać wykorzystane do opracowania nowych leków do leczenia tej choroby, a także do identyfikacji interwencji w zakresie dostosowania społecznego.

Wykorzystanie AI do obserwacji merdania ogonem

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, na potrzeby badania przeprowadzono testy behawioralne na psach ze zmutowanym genem, aby zobaczyć, jak różnią się one od psów z grupy kontrolnej. Obejmowało to wykorzystanie uczenia maszynowego do analizy pozycji ogona i merdania, a także obserwację interakcji z ludźmi i innymi psami.

Jednakże praktyka manipulacji genetycznej psami rodzi pytania etyczne i moralne. Społeczność naukowa i społeczeństwo jako całość powinny rozważyć zasadność stosowania zwierząt manipulowanych genetycznie do celów badawczych, równoważąc potencjalne korzyści naukowe z dobrostanem zwierząt. 

Droga do zrozumienia i leczenia autyzmu powinna przebiegać z najwyższym szacunkiem dla życia i integralności wszystkich zaangażowanych w niego żywych istot.

źródło: scmp.com

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?