Reklama

czarny pies
© r/aww/reddit.com

Ten pies był czarny jak smoła: nie uwierzysz, jakiego koloru jest dziś!

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Buster to czteroletni psiak mieszkający w Oklahomie. Jego metamorfoza oszołomiła Internet.

W ciągu ostatnich dwóch lat, Buster zupełnie zmienił kolor. Początkowo jego właściciel zauważył kilka plam w pobliżu pyska i brody. Mężczyzna fotografował te przemianę, a zdjęcia udostępnił na portalu Reddit. Internauci nie kryją zdumienia.

„Byłam pewna, że to fotomontaż”, „To najbardzej fascynująca rzecz, jaką widziałem od wieków” - piszą w komentarzach.

Niesamowita metamorfoza

Na zdjęciach widzimy, że psiak zupełnie zmienił kolor z czarnego na… biały! Przemiana jest wynikiem choroby autoimmunologicznej - bielactwem nabytym.

To stan, w którym dochodzi do utraty pigmentacji skóry i sierści zwierzęcia. Choroba ta zazwyczaj nie powoduje bólu czy dyskomfortu dla psa, jednakże może mieć wpływ na wygląd zwierzęcia.

Bielactwo nabyte u psów

Bielactwo nabyte u psów może mieć różne przyczyny, ale najczęściej wiąże się z zaburzeniami autoimmunologicznymi, gdzie układ odpornościowy zwierzęcia atakuje melanocyty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję pigmentu melaniny. Inne potencjalne przyczyny mogą obejmować genetyczne predyspozycje, czynniki środowiskowe, stres lub nawet infekcje skórne.

Objawy

Głównym i zazwyczaj jedynym objawem bielactwa nabytego jest pojawienie się białych lub bardzo jasnych plam na sierści psa, które mogą stopniowo się rozszerzać. Plamy te są najbardziej widoczne na obszarach naturalnie ciemniejszej sierści i mogą pojawić się w różnych miejscach, takich jak pysk, łapy czy wokół oczu.

Leczenie 

Bielactwo nabyte u psów nie wymaga leczenia, o ile nie jest powiązane z innymi problemami zdrowotnymi. 

Nie istnieją skuteczne metody przywracania pigmentacji, choć w niektórych przypadkach pigmentacja może częściowo wrócić samoistnie. Właściciele powinni zwrócić uwagę na ochronę skóry psa przed słońcem, ponieważ obszary bez pigmentacji są bardziej podatne na oparzenia.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?