Reklama

szakal złocisty
© ndr.de

Sensacja w Niemczech: sfilmowano rzadki gatunek canis aureus

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

 Nagrania z prywatnej kamery w regionie Szlezwik-Holsztyn w Niemczech są jednoznaczne, ponadto dwukrotnie uchwyciły tego drapieżnego ssaka.

To ogromne zaskoczenie dla naukowców. Badacze są jednomyślni — to canis aureus — szakal złocisty!

Zmień zdjęcie swojego pupila w dzieło sztuki!
Próbuję !

Prawdziwa sensacja

Według portalu ndr.de jest to trzeci wiarygodny przypadek szakala złocistego w Szlezwiku-Holsztynie.

Po raz pierwszy jednoznacznie zidentyfikowano szakala złocistego w tym rejonie w 2017 roku. Pięć lat później jeden z tych drapieżników przemieszczał się w powiecie Plön.

To zaskakujący fakt, nie tylko dla ekspertów. Ten drapieżnik blisko spokrewniony z wilkiem, to jedyny gatunek szakala występujący poza Afryką. 

Zwykle występuje na południu i wschodzie - w  pasie od Bałkanów po Indochiny, obejmując Bliski Wschód. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach coraz częściej można go spotkać w Niemczech. Po raz pierwszy zauważono go w tym kraju w 1997 roku.

Szakal złocisty - charakterystyka

Szakal złocisty, znany również jako canis aureus, to fascynujący przedstawiciel rodziny psowatych (Canidae). Ten średniej wielkości drapieżnik charakteryzuje się złocisto-brązowym futrem, choć jego ubarwienie może się zmieniać w zależności od pory roku i regionu, w którym występuje. 

Szakal złocisty jest blisko spokrewniony z wilkami, kojotami oraz psami domowymi, co czyni go interesującym obiektem badań zarówno dla naukowców, jak i miłośników przyrody.

Zwierzę ma smukłą, ale jednocześnie muskularną sylwetkę. Długość jego ciała wynosi około 70-105 cm, a ogon dodaje dodatkowe 25-40 cm. Dorosłe osobniki ważą od 7 do 15 kg, co czyni je średniej wielkości drapieżnikami.

Te drapieżniki polują przede wszystkim na owady, gryzonie, ptaki i płazy, ale nie gardzą małymi ssakami, jeśli uda im się je schwytać.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?